Eron Prezidenti O‘zbekiston delegatsiyasini qabul qildi
12 may kuni, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masud Pezeshkiyan rasmiy tashrif bilan Tehron shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida o‘zbek tomoni ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevdan samimiy salom va eng ezgu tilaklarni yetkazdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar ikki davlat rahbarlarining qatʼiy siyosiy irodasi tufayli ikki tomonlama hamkorlikni har tomonlama sheriklik darajasiga olib chiqishga erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amaliy ijrosini taʼminlash nafaqat ikki tomonlama munosabatlar, balki butun mintaqaviy barqarorlik uchun ham muhim ahamiyatga ega ekani taʼkidlandi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalari, sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, hududlar o‘rtasidagi hamkorlik hamda madaniy-gumanitar aloqalar kabi yo‘nalishlar muhokama etildi.
Tehronga tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi Eronning Innovatsiyalar va texnologiyalar uyiga tashrif buyurib, energetika, tibbiyot va farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, axborot texnologiyalari va qurilish sohalaridagi ilg‘or ishlanmalar va mahsulotlar bilan tanishdi.

Президент Ирана принял делегацию Узбекистана
12 мая, Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиян принял Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллу Арипова, находящегося в городе Тегеран с официальным визитом.
В начале встречи узбекская сторона выразила благодарность за оказанное гостеприимство и передала тёплые приветствия и наилучшие пожелания от Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Собеседники с удовлетворением отметили, что благодаря твёрдой политической воле руководителей двух государств двустороннее сотрудничество было выведено на уровень всестороннего партнёрства. Подчёркнуто, что практическая реализация достигнутых на высшем уровне договорённостей имеет важное значение и для обеспечения стабильности в регионе.
Особое внимание было уделено вопросам обеспечения исполнения договорённостей, достигнутых по приоритетным направлениям двусторонних отношений — в торгово-экономической и инвестиционной сферах, промышленной кооперации, транспорте и логистике, межрегиональном взаимодействии, а также в культурно-гуманитарной области.
В рамках визита в Тегеран делегация Узбекистана также посетила Дом инноваций и технологий Ирана, где ознакомилась с передовыми разработками и продукцией в сферах энергетики, медицины и фармацевтики, сельского хозяйства, информационных технологий и строительства.