Oʻzbekiston va Eron oʻrtasidagi hamkorlik rivojlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi mamlakatimiz hukumati delegatsiyasi rasmiy tashrif bilan Eron Islom Respublikasida boʻlib turibdi.
Amaliy uchrashuv va muloqotlar tashrif dasturiga muvofiq, 11-12-may kunlariga belgilangan.
Bugun, 11-may kuni Tehron shahridagi “Saʼdobod” majmuasida Oʻzbekiston Bosh vaziri hamda mezbon mamlakat Birinchi vitse-prezidenti Muhammad Rizo Oref boshchiligidagi hukumatlar delegatsiyalarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Davlatlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlik har tomonlama rivojlanib borayotgani, bunda ayniqsa, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masʼud Pezeshkiyon oʻrtasida muntazamlik kasb etayotgan samimiy muloqotlar muhim omil boʻlayotgani taʼkidlandi.
Tomonlar ushbu uchrashuv hamkorlikning yangi yoʻnalishlarini belgilab olish uchun qulay imkoniyat ekanini qayd etib, ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini istiqbolda Prezidentlarimiz belgilab bergan 2 milliard dollarga chiqarish imkoniyatlarini atroflicha muhokama qildilar.
Xususan, transport-logistika sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhim ahamiyatga ega. Buning uchun mazkur yoʻnalishda koʻp yillardan buyon oʻz yechimini kutayotgan muayyan masalalarni zudlik bilan hal etish yuzasidan saʼy-harakatlarni birlashtirib, aniq amaliy choralarni koʻrish lozimligi qayd etildi.
Shuningdek, tomonlar sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, mamlakatlarimiz hududlari aro aloqalarni faollashtirish, ilm-fan, taʼlim, texnologiya va innovatsiyalar sohalarida hamkorlikni kengaytirish, shu bilan birga, turizm, madaniy-gumanitar yoʻnalishlardagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish muhim ekanini bildirdilar.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi oʻz vaqtida taʼminlanishida tegishli vazirlik va idoralar yanada faol ishlashlari lozimligi aytildi.
Uchrashuv soʻngida Oʻzbekiston va Eron oʻrtasida har tomonlama hamkorlikni mustahkamlash boʻyicha 2025-2027-yillarga moʻljallangan "Yoʻl xaritasi", Imtiyozli savdo Bitimining tovarlar roʻyxatini tasdiqlash bayonnomasi, Oʻsimliklar himoyasi va karantini sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi Anglashuv memorandumi, Halol standart sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi Anglashuv memorandumi imzolandi.

Узбекистан и Иран планируют увеличить товарооборот до двух миллиардов долларов
Делегация правительства нашей страны во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым находится с официальным визитом в Исламской Республике Иран.Программой визита предусмотрены практические встречи и диалоги 11-12 мая.
11 мая в комплексе Саадабад в Тегеране состоялась встреча правительственных делегаций во главе с Премьер-министром Узбекистана и Первым вице-президентом принимающей страны Мохаммадом Резой Арефом.
Подчеркнуто, что взаимовыгодное сотрудничество между нашими странами развивается по всем направлениям, и в частности, важным фактором является регулярный и искренний диалог между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом.
Стороны отметили, что данная встреча является хорошей возможностью для определения новых направлений сотрудничества, и подробно обсудили возможности увеличения объема двусторонней торговли до установленного нашими президентами целевого показателя в 2 млрд долларов США в перспективе.
В частности, важно дальнейшее укрепление сотрудничества в сфере транспорта и логистики. В этих целях отмечено, что необходимо объединить усилия и принять конкретные практические меры по безотлагательному решению некоторых проблем в этой сфере, которые остаются нерешенными на протяжении многих лет.
Стороны также отметили важность развития промышленной кооперации, активизации связей между регионами наших стран, расширения взаимодействия в сфере науки, образования, технологий и инноваций, а также вывода на новый уровень взаимодействия в туристической и культурно-гуманитарной сферах.
Было отмечено, что профильным министерствам и ведомствам следует активнее работать над обеспечением своевременной реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
По итогам встречи были подписаны «Дорожная карта» по укреплению всестороннего сотрудничества между Узбекистаном и Ираном на 2025-2027 годы, Протокол об утверждении Перечня товаров Соглашения о преференциальной торговле, Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области защиты и карантина растений, Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области стандартов «Халяль».