Oʻzbekiston va Eron oʻrtasidagi hamkorlik rivojlanmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi mamlakatimiz hukumati delegatsiyasi rasmiy tashrif bilan Eron Islom Respublikasida boʻlib turibdi.
Amaliy uchrashuv va muloqotlar tashrif dasturiga muvofiq, 11-12-may kunlariga belgilangan.
Bugun, 11-may kuni Tehron shahridagi “Saʼdobod” majmuasida Oʻzbekiston Bosh vaziri hamda mezbon mamlakat Birinchi vitse-prezidenti Muhammad Rizo Oref boshchiligidagi hukumatlar delegatsiyalarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Davlatlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlik har tomonlama rivojlanib borayotgani, bunda ayniqsa, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masʼud Pezeshkiyon oʻrtasida muntazamlik kasb etayotgan samimiy muloqotlar muhim omil boʻlayotgani taʼkidlandi.
Tomonlar ushbu uchrashuv hamkorlikning yangi yoʻnalishlarini belgilab olish uchun qulay imkoniyat ekanini qayd etib, ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini istiqbolda Prezidentlarimiz belgilab bergan 2 milliard dollarga chiqarish imkoniyatlarini atroflicha muhokama qildilar.
Xususan, transport-logistika sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhim ahamiyatga ega. Buning uchun mazkur yoʻnalishda koʻp yillardan buyon oʻz yechimini kutayotgan muayyan masalalarni zudlik bilan hal etish yuzasidan saʼy-harakatlarni birlashtirib, aniq amaliy choralarni koʻrish lozimligi qayd etildi.
Shuningdek, tomonlar sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, mamlakatlarimiz hududlari aro aloqalarni faollashtirish, ilm-fan, taʼlim, texnologiya va innovatsiyalar sohalarida hamkorlikni kengaytirish, shu bilan birga, turizm, madaniy-gumanitar yoʻnalishlardagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish muhim ekanini bildirdilar.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi oʻz vaqtida taʼminlanishida tegishli vazirlik va idoralar yanada faol ishlashlari lozimligi aytildi.
Uchrashuv soʻngida Oʻzbekiston va Eron oʻrtasida har tomonlama hamkorlikni mustahkamlash boʻyicha 2025-2027-yillarga moʻljallangan "Yoʻl xaritasi", Imtiyozli savdo Bitimining tovarlar roʻyxatini tasdiqlash bayonnomasi, Oʻsimliklar himoyasi va karantini sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi Anglashuv memorandumi, Halol standart sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi Anglashuv memorandumi imzolandi.

Uzbekistan and Iran plan to increase trade turnover to two billion dollars
On May 11, a meeting of government delegations led by the Prime Minister of Uzbekistan and the First Vice President of the host country, Mohammad Reza Aref, took place at the Saadabad complex in Tehran.
It was emphasized that mutually beneficial cooperation between our countries is developing in all directions, and in particular, an important factor is the regular and sincere dialogue between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Islamic Republic of Iran Masoud Peseshkian.
The parties noted that this meeting is a good opportunity to identify new areas of cooperation, and discussed in detail the possibilities of increasing the volume of bilateral trade to the target of 2 billion US dollars set by our presidents in the future.
In particular, it is important to further strengthen cooperation in the field of transport and logistics. To this end, it was noted that it is necessary to combine efforts and take concrete practical measures to urgently address some of the problems in this area that have remained unresolved for many years.
The parties also noted the importance of developing industrial cooperation, intensifying ties between the regions of our countries, expanding cooperation in the fields of science, education, technology and innovation, as well as bringing cooperation in the tourism, cultural and humanitarian spheres to a new level.
It was noted that the relevant ministries and departments should work more actively to ensure the timely implementation of the agreements reached at the highest level.
Following the meeting, a Roadmap for strengthening comprehensive cooperation between Uzbekistan and Iran for 2025-2027, a Protocol on approving the List of Goods of the Preferential Trade Agreement, a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of plant protection and quarantine, and a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of Halal standards were signed.