O‘zbekiston — Eron: parlamentlararo aloqalar yanada rivojlanadi
Eron parlamenti vakillari joriy yilning 5-9-aprel kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Muloqot avvalida keyingi yillarda ikki davlat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodalari tufayli O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgani, ikki tomonlama aloqalarning barcha yo‘nalishlarida o‘zaro munosabatlar faollashib, ko‘p tomonlama muloqotlar mustahkamlanib borayotgani alohida e’tirof etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil iyun oyida Eron Islom Respublikasiga rasmiy tashrifi nafaqat ikki tomonlama munosabatlarning yangi davrini boshlab bergani, balki O‘zbekiston — Eron munosabatlari keng qamrovli hamkorlik darajasiga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Suhbat chog‘ida mehmonlarga yangi tahrirdagi Konstitutsiya va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, Qonunchilik palatasining tarkibiy tuzilishi, uning qonun ijodkorligi yo‘nalishidagi faoliyati, palataning qo‘mitalari, komissiyalarining asosiy vazifalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
O‘z navbatida, H.Hojiboboiy samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan muvozanatli, ochiq va konstruktiv tashqi siyosat, keng ko‘lamli islohotlar va ularning natijalarini ijobiy baholadi.
“O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan tarixiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley assambleyasi Toshkentda o‘tkazilishi juda katta siyosiy voqea. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik, jumladan, parlamentlararo munosabatlar tobora mustahkamlanib borayotganidan mamnunmiz”, — dedi H.Hojiboboiy.
Uchrashuvda parlamentlararo hamkorlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari, uni yangi mazmun bilan boyitish, qonun ijodkorligi sohasida o‘zaro tajriba almashish, madaniy-gumanitar almashinuv bo‘yicha muloqotlarni faollashtirish masalalari ham muhokama qilindi.
Tomonlar hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish, parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga kelishib oldilar.
Ta’kidlash joizki, Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi doirasida xorijiy davlatlar parlamentlari vakillari bilan qator tadbir va uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Узбекистан – Иран: межпарламентские отношения будут развиваться и дальше
3 апреля 2025 года спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддин Исмаилов встретился с делегацией во главе с первым заместителем председателя Исламского совета Ирана Хамидризо Хаджибабои.
Представители иранского парламента находятся в нашей стране в рамках 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза, которая пройдет в Ташкенте 5-9 апреля текущего года.
В начале диалога было особо признано, что благодаря сильной политической воле руководителей двух стран отношения между Узбекистаном и Ираном вышли на новый качественный уровень, взаимные связи становятся более активными по всем направлениям двусторонних отношений, укрепляются многосторонние диалоги.
С удовлетворением было отмечено, что официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Исламскую Республику Иран в июне 2023 года не только открыл новую эру двусторонних отношений, но и поднял узбекско-иранские отношения на уровень всестороннего сотрудничества.
В ходе беседы гостям была предоставлена подробная информация о новой редакции Конституции и масштабных реформах, реализуемых в рамках стратегии «Узбекистан – 2030», структурной структуре Законодательной палаты, ее деятельности в законотворческом направлении, а также основных задачах комитетов и комиссий палаты.
В свою очередь Х.Гаджибабой выразил благодарность за теплый прием и положительно оценил сбалансированную, открытую и конструктивную внешнюю политику, широкомасштабные реформы и их результаты, проводимые Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
«Мы поддерживаем исторические реформы, проводимые Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. 150-летняя ассамблея Межпарламентского союза является очень большим политическим событием в Ташкенте. Мы рады, что сотрудничество между нашими странами, в том числе межпарламентские связи, крепнет», - сказал Х.Гаджибобай.
На встрече также были обсуждены перспективы развития межпарламентского сотрудничества, обогащения его новым содержанием, обмена взаимным опытом в сфере законотворчества, активизации диалога по культурно-гуманитарному обмену.
Стороны договорились вывести отношения сотрудничества на новый уровень, дальше развивать и укреплять межпарламентские связи.
Отметим, что в рамках 150-летия Ассамблеи Межпарламентского союза запланирован ряд мероприятий и встреч с представителями парламентов зарубежных стран.