Eronda O'zbekiston turizm salohiyati taqdim etildi
18-xalqaro Tehron turizm ko'rgazmasi doirasida O'zbekiston sayyohlik salohiyatiga doir taqdimot o'tkazildi
Tadbirda Eron kooperatsiya, mehnat va aholini ijtimoiy muhofaza qilish vaziri Ahmad Meydari, Xuziston gubernatori Muhammadrizo Mavalizadeh, sog'liqni saqlash vaziri maslahatchisi Amir Sadri, Tibbiyot turizmi uyushmasi raisi Hossein Nikunam va ushbu mamlakatning yetakchi turizm kompaniyalari rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
O'zbekiston elchisi o'z ma'ruzasida so'nggi yillarda davlatimiz rahbari rahnamoligida turizm sohasida ulkan islohotlar amalga oshirilayotganini ma'lum qildi.
Ushbu yo'nalishdagi o'zgarishlar xalqaro hamjamiyat tomonidan e'tirof etib kelinayotgani, "BMT Turizm" Bosh konferensiyasining 25- sessiyasi 2023-yilda O'zbekistonning Samarqand shahrida o'tkazilgani va 2024-yilda Xiva shahriga Islom hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti, Shahrisabz shahri esa Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti maqomi berilgani ta'kidlandi.
Shuningdek, ishtirokchilariga Samarqand shahri joriy yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga mezbonlik qilishi bildirildi.
Taqdimot davomida O'zbekistonda o'tkaziladigan "Sharq taronalari" xalqaro musiqa festivali, xalqaro maqom san'ati, baxshichilik san'ati, hunarmandchilik festivallari, folklor va raqs san'ati bo'yicha "Buyuk ipak yo'li", "Lazgi" xalqaro festivallari, Toshkent xalqaro kinofestivali singari yirik madaniy tadbirlar to'g'risida batafsil so'zlab berildi.
Tehron universiteti professori Bahman Akbari o'z nutqida Eron hukumati tashqi siyosatining asosiy yo'nalishi yaqin qo'shnichilikka qaratilgani va O'zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirish ushbu yo'nalishda muhim ekanligini bildirdi. U Eronning yetakchi turizm kompaniyalarini O'zbekiston bilan hamkorlikni yanada mustahkamlashga chaqirdi.

Tourism potential of Uzbekistan presented in Tehran
Within the framework of the 18th Tehran international tourism exhibition, a presentation of the tourism potential of Uzbekistan was held
The event was attended by the Minister of Cooperation, Labor and Social Protection of Iran, the Governor of Khuzestan , Advisor to the Minister of Health, Chairman of the Medical Tourism Association, as well as heads and representatives of more than 100 leading Iranian tourism companies.
The Ambassador of Uzbekistan Fariddin Nasriev, presenting the possibilities of the tourism sector of our country, noted that in recent years it has significantly developed.
It was noted that reforms in this area are receiving recognition from the world community, as evidenced by the holding of the 25th session of the General Conference of the World Tourism Organization in 2023 in Samarkand, assigning the status of the tourist capital of the Organization of Islamic Cooperation to the city of Khiva in 2024, and the status of the tourist capital of the Economic Cooperation Organization to the city of Shakhrisabz. It was emphasized that the 43rd session of the UNESCO General Conference will be held in Samarkand in 2025.
The diplomat also spoke about various international festivals held in our country, in particular the Sharq Taronalari festival, the art of maqom and bakhshi, the folklore and dance festivals Buyuk Ipak Yo'li and Lazgi, the Tashkent International Film Festival and other cultural events.
Professor of the University of Tehran Bahman Akbari, who spoke at the presentation, especially noted that the development of close cooperation with Uzbekistan is one of the priorities of Iran's foreign policy. Cooperation in the field of tourism plays an important role in this process. He called on Iran's leading tourism companies to further strengthen cooperation in this area.