O'zbekiston va Eron o'rtasida transport sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
O'zbekiston elchisi Fariddin Nasriyev Eronning yo'l va shaharsozlik vaziri o'rinbosari - Portlar va dengizchilik tashkiloti rahbari Ali Akbar Safoi bilan uchrashdi
Muloqot davomida transport va logistika sohasida o'zaro hamkorlik istiqbollari, Eronning dengiz portlari, shu jumladan, Chobahor portidan foydalanish borasida muzokaralarni jadallashtirish masalasi muhokama etildi.
Ali Akbar Safoi Eron rahbariyatining Markaziy Osiyo davlatlari bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish qat'iyatiga ishora qilib, Eron mazkur mintaqa mamlakatlari bilan tranzit va transportni mustahkamlashga katta ahamiyat berishini ta'kidladi.
Portlar va dengizchilik tashkiloti rahbari O'zbekiston tomoniga Erondagi muhim transport-logistika "xab"laridan biri hisoblangan Chobahor porti imkoniyatlaridan keng foydalanish, uning hududidan omborxona va turli terminallar qurish yoki sotib olish mumkinligini e'tirof etdi.

В Тегеране обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в транспортно-транзитной сфере
Посол Узбекистана Фариддин Насриев встретился с заместителем министра дорог и городского развития Ирана - главой Организации портов и морского судоходства Али Акбаром Сафаи
В ходе встречи обсуждались перспективы сотрудничества в сфере транспорта и логистики, в частности, вопрос активизации переговоров по использованию иранских морских портов и порта Чабахар.
Иранская сторона отметила решимость руководства страны развивать торгово-экономическое сотрудничество со странами Центральной Азии, и подчеркнул, что Иран придает большое значение укреплению с ними транспортно-транзитных связей.
Заместитель министра проинформировал о возможности использования потенциала порта Чабахар, который считается одним из важнейших транспортно-логистических хабов в регионе, а также строительства или приобретения на территории порта склада и различных терминалов.