Ўзбекистонда хорижий сайёҳлар учун ҚҚСни қайтариш тизими йўлга қўйилди
Янги тизим сайёҳларга мамлакат ҳудудида харид қилинган товарлар учун ҚҚСни қайтариб олиш имконини беради. Маблағлар нақд пул шаклида ёки банк картасига ўтказиш орқали қайтарилиши мумкин. Нақд пулсиз шакл танланганда, маблағлар товар мамлакатдан олиб чиқилгандан сўнг 3 иш куни ичида ўтказилади.
ҚҚСни қайтариш мумкин бўлган энг кам харид суммаси 300 000 сўмни (ҚҚС билан бирга) ташкил этади. Бунда хорижий фуқароларга солиқ суммасининг 85 фоизи қайтарилади, қолган 15 фоизи эса “Tax Free” тизими оператори хизматларини қоплашга йўналтирилади.
Мазкур тизимнинг жорий этилиши Ўзбекистоннинг хорижий сайёҳлар учун жозибадорлигини янада ошириши, чакана савдо ҳажмини кенгайтириши ҳамда туризм соҳасининг изчил ривожланишига хизмат қилиши кутилмоқда.
Келгусида тизимни босқичма-босқич кенгайтириш, уни аэропортлардан ташқари темир йўл вокзаллари ва чегара божхона постларида ҳам жорий этиш, шунингдек, чакана савдо нуқталарининг кенгроқ қамровини таъминлаш кўзда тутилган.
Шу билан бирга, жараённи соддалаштириш мақсадида уни рақамлаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг учун замонавий ахборот технологиялари ва мобиль ечимлардан кенг фойдаланиш режалаштирилган.

В Узбекистане начала действовать система возврата НДС для иностранных туристов
Новая система позволяет туристам получать возврат НДС за приобретённые на территории страны товары. Возврат средств возможен как наличными, так и переводом на банковскую карту. При выборе безналичной формы средства поступают в течение до 3 рабочих дней после вывоза товара.
Минимальная сумма покупки, с которой доступен возврат, составляет 300 тысяч сумов (с учётом НДС). При этом иностранным гражданам возвращается 85% суммы налога, а оставшиеся 15% направляются на покрытие услуг оператора системы «tax free».
Ожидается, что внедрение «Tax Free» повысит привлекательность страны для иностранных туристов, будет способствовать росту розничной торговли и дальнейшему развитию туристической отрасли.
В дальнейшем предусмотрено поэтапное расширение системы - помимо аэропортов, она будет внедряться на железнодорожных вокзалах и пограничных таможенных постах, а также охватит более широкий круг торговых точек, включая розничный сектор.
Особое внимание уделяется цифровизации процесса: для упрощения процедур возврата планируется активное использование современных информационных технологий и мобильных решений.