Ўзбекистонда урбанизация жараёнлари: қонунчилик асослари, янги механизмлар ва ривожланиш стратегияси
Ўзбекистонда ҳам бу жараён шиддат билан бормоқда: мамлакат аҳолиси 38 миллиондан ошган бўлса, урбанизация даражаси 51 фоизга етди ва қарийб 20 миллион аҳоли шаҳарларда истиқомат қилмоқда.
Иқтисодий таҳлилларга кўра, урбанизация даражасининг ҳар 1 фоизга ўсиши иқтисодиёт ҳажмини камида 1 фоизга оширишини, инвестициялар оқимини ва стартаплар ривожини жадаллаштиришини ҳисобга олсак, бу соҳадаги ислоҳотлар стратегик аҳамиятга эгадир.
Шуни инобатга олиб, Ўзбекистоннинг урбанизация сиёсати доирасида «тартибсиз қурилиш» амалиётидан воз кечилиб, ҳудудларни ақлли ва яхлит ривожлантиришга ўтилди. Буни дунё тажрибасида мавжуд муҳим жиҳат ҳисобланади.
Энг муҳим институционал қадамлардан бири — Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитасининг ташкил этилиши бўлди. Бу тузилма архитектура, иқтисодиёт ва ижтимоий сиёсатни ягона тизимга бирлаштирувчи асосий «ақл маркази» вазифасини ўтамоқда.
Қурилиш соҳасидаги маъмурий тўсиқларни камайтириш мақсадида рухсат бериш босқичлари 3 баробар, уларни амалга ошириш муддатлари эса 4 баробар қисқартирилди. Бундан ташқари, 420 та эски шаҳарсозлик нормалари қайта тизимлаштирилиб, уларнинг ўрнига 140 та замонавий норматив ҳужжатлар қабул қилинди.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда ерга эгалик қилиш энди қурилиш учун автоматик ҳуқуқ бермайди, балки бу жараён комплекс ҳудудий ривожлантириш тамойилига асосланади.
Энг асосийси, қонунчилик даражасида қатъий тамойил ўрнатилди: мактаб, поликлиника ва замонавий коммуникациялар турар-жой қурилишидан олдин ёки у билан бир вақтда барпо этилиши шарт.
Бу янги механизмлар аввало, ишонч ва молиявий барқарорликни беради. Уй-жой бозорида барқарорликни таъминлаш ва харидорлар ишончини мустаҳкамлаш мақсадида «тугалланмаган қурилишлар» хавфини тўлиқ бартараф этиш чоралари кўрилди. Шу мақсадда Ўзбекистонда илк бор “эскроу” ҳисобрақамлари тизими кенг жорий этилмоқда.
Ушбу замонавий механизм орқали фуқароларнинг маблағлари объект калитлари топширилгунга қадар банкларда ишончли ҳимоя остида сақланади. Қурувчилар эса арзон ва қулай лойиҳа молиялаштириш тизимига эга бўлади. Натижада шаҳарсозлик тартибсиз жараёндан бошқариладиган ва шаффоф қоидаларга эга индустрияга айланди.
Ривожланиш стратегияси ва эришилган натижалар
Сўнгги саккиз йилда мамлакатда 120 миллион квадрат метр уй-жой барпо этилди. Қурилиш ишларининг умумий ҳажми 2016 йилдаги 30 триллион сўмдан ўтган йили 314 триллион сўмгача ўсди ва бугунги кунда соҳада 3,5 миллиондан ортиқ аҳоли бандлиги таъминланмоқда.
Давлатнинг узоқ муддатли устувор стратегиясига кўра, қуйидаги асосий мақсадлар белгиланган:
-Урбанизация даражасини 60 фоизга етказиш;
-Аҳолининг уй-жой билан таъминланганлик даражасини киши бошига 18,9 квадрат метрдан 23 квадрат метргача ошириш.
-Ҳар йиллик уй-жой қурилиши ҳажмини қарийб икки баробарга кўпайтириб, 30,3 миллион квадрат метрга етказиш.
Инновацион мега-лойиҳалар ва экологик ёндашув
Ушбу стратегиянинг энг ёрқин амалий ифодаси — 20 минг гектар майдонда қад ростлаётган «Янги Тошкент» мега-лойиҳасидир. Бу лойиҳа 1 миллион аҳоли яшаши учун мўлжалланган экологик тоза ва юқори технологияли мегаполис бўлиб, унда дунёнинг илғор «15 дақиқалик шаҳар» концепцияси амалга оширилмоқда. Лойиҳа доирасида 420 гектарлик «яшил белбоғ» яратилиб, 200 мингта дарахт экиш ва транспорт тизимини тўлиқ экологик тамойилларга (электробуслар, метро, велосипед йўлаклари) асослаш режалаштирилган.
Бундай юқори ҳаёт стандартлари фақатгина пойтахт билан чекланиб қолмайди. Ҳозирда бутун мамлакат бўйлаб камида 70 минг аҳолига мўлжалланган, ижтимоий инфратузилмага бой 56 та «Янги Ўзбекистон» массивлари жадал суръатларда қурилмоқда.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон урбанизацияни бошқаришда Миллий қўмита, эскроу тизими ҳамда “Янги Ўзбекистон” ақлли массивларини қамраб олган барқарор ва самарали моделни шакллантирди. Мамлакат замонавий шаҳарларни экологик тоза, ижтимоий йўналтирилган ва қулай маконларга айлантириш орқали Евросиё маконида урбанизациянинг юксак эталонини яратмоқда.

Урбанизация в Узбекистане: законодательные основы, новые механизмы и стратегия развития
Аналогичные процессы активно происходят и в Узбекистане: численность населения страны превысила 38 миллионов человек, уровень урбанизации достиг 51 процента, при этом порядка 20 миллионов человек проживают в городах.
Согласно экономическим оценкам, увеличение уровня урбанизации на каждый 1 процент обеспечивает рост экономики как минимум на 1 процент, способствует притоку инвестиций и ускоряет развитие стартапов. В этой связи проводимые реформы в данной сфере имеют стратегическое значение.
С учётом этих факторов в рамках государственной политики урбанизации в Узбекистане осуществляется отказ от практики хаотичной застройки и переход к комплексному, сбалансированному развитию территорий, что соответствует передовому международному опыту.
Одним из важнейших институциональных шагов стало создание Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и жилищного рынка. Данная структура выполняет функции ключевого «центра компетенций», объединяющего архитектурные, экономические и социальные аспекты в единую систему.
В целях сокращения административных барьеров в строительной отрасли количество разрешительных процедур было уменьшено в 3 раза, а сроки их прохождения — в 4 раза. Кроме того, проведена ревизия 420 устаревших градостроительных норм, взамен которых принято 140 современных нормативных документов.
Одновременно в Узбекистане внедрён новый принцип: владение земельным участком больше не означает автоматического права на строительство. Данный процесс осуществляется на основе комплексного территориального развития.
Ключевым нововведением стало закрепление на законодательном уровне обязательного требования: строительство школ, поликлиник и современной инженерной инфраструктуры должно осуществляться до начала или одновременно с возведением жилых объектов.
Внедряемые механизмы направлены прежде всего на обеспечение доверия и финансовой устойчивости. В целях стабилизации жилищного рынка и защиты интересов граждан приняты меры по полному устранению рисков, связанных с объектами незавершённого строительства. В частности, в Узбекистане впервые на широком уровне внедряется система эскроу-счетов.
Данный современный механизм обеспечивает надёжную защиту средств граждан: до передачи ключей от объектов они хранятся в банках под гарантией безопасности. Застройщики, в свою очередь, получают доступ к более доступным и удобным инструментам проектного финансирования. В результате градостроительство трансформируется из хаотичного процесса в управляемую отрасль с прозрачными правилами.
Стратегия развития и достигнутые результаты
За последние восемь лет в стране построено 120 миллионов квадратных метров жилья. Общий объём строительных работ вырос с 30 триллионов сумов в 2016 году до 314 триллионов сумов в прошлом году, и на сегодняшний день в отрасли обеспечена занятость более 3,5 миллиона человек.
В соответствии с долгосрочной государственной стратегией определены следующие ключевые цели:
- доведение уровня урбанизации до 60 процентов;
- увеличение обеспеченности населения жильём с 18,9 до 23 квадратных метров на человека;
- почти двукратное увеличение ежегодного объёма строительства жилья – до 30,3 миллиона квадратных метров.
Инновационные мегапроекты и экологический подход
Ярким практическим воплощением данной стратегии является мегапроект «Янги Тошкент», реализуемый на территории 20 тысяч гектаров. Проект предусматривает создание экологически чистого, высокотехнологичного мегаполиса, рассчитанного на проживание 1 миллиона человек, с внедрением передовой концепции «города в 15 минутах».
В рамках проекта формируется «зелёный пояс» площадью 420 гектаров, планируется высадка 200 тысяч деревьев, а транспортная система будет полностью ориентирована на экологические принципы (электробусы, метро, велосипедные дорожки).
При этом высокие стандарты жизни не ограничиваются столицей. В настоящее время по всей стране ведётся активное строительство 56 массивов «Янги Узбекистон», каждый из которых рассчитан не менее чем на 70 тысяч жителей и обеспечен развитой социальной инфраструктурой.
Вывод
В целом Узбекистан сформировал устойчивую и эффективную модель управления урбанизацией, включающую деятельность Национального комитета, внедрение системы эскроу и развитие «умных» массивов «Янги Узбекистон». Страна последовательно формирует современные города как экологически чистые, социально ориентированные и комфортные пространства, создавая новый стандарт урбанизации в Евразийском регионе.