Ўзбекистон-Туркманистон: ҳудудий яқинлик, ўзаро ишонч ва ҳамкорлик натижаси
Бугунги кунда Марказий Осиё республикалари ўртасидаги ўзаро интеграция ва барқарор тараққиёт жараёни янги босқичга кирди. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда рўй бераётган ўзгаришлар бутун минтақанинг ривожланишига, мамлакатлар ўртасидаги ўзаро ишончнинг янада мустаҳкамланишига олиб келмоқда. Бу эса шу ҳудудда яшаётган халқлар ҳаётида ҳам ўз аксини топаяпти.
Айниқса Ўзбекистон ва Туркманистон ҳамкорлиги янги босқичга кўтарилди. Бугунги кунда Туркманистон Ўзбекистоннинг савдо-иқтисодий, транспорт-логистика, энергетика ва сув ресурсларини самарали бошқариш ҳамда кўплаб йўналишлардаги асосий ҳамкори ҳисобланади.
2017-2024 йилларда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар изчил кенгайиб борди. Натижада Туркманистоннинг Ўзбекистонга экспорти 2017 йилдаги 177,9 млн. АҚШ долларидан 2024 йил якунига кўра 1,148 млрд. АҚШ долларига етди ва қарийб 14 баробарга ошди. Ўзбекистондан импорт эса 2017 йилдаги 53,2 млн. АҚШ долларидан 2024 йилга келиб 133,9 млн. АҚШ долларига етди. Бу кўрсаткичлар икки мамлакат ўртасидаги савдо-сотиқ ҳажми мунтазам кенгайиб бораётганини кўрсатади.
Туркманистоннинг Ўзбекистонга экспорти таркибида минерал ёқилғи ва нефть маҳсулотлари асосий ўринни эгаллайди. 2024 йилда ушбу товарлар умумий экспортнинг 95,8 фоизини, экспорт таркибининг деярли тўлиқ ҳажмини ташкил этган.
Ўзбекистоннинг Туркманистонга экспорти таркиби нисбатан диверсификациялашган бўлиб, саноат ва кимёвий маҳсулотлар нисбатан устунлик қилади. Маълумотларга кўра, 2024 йилда ўғитлар 17,7 фоизни эгаллаб, Туркманистон импортидаги асосий позициялардан бирига айланган.
Албатта, ушбу кўрсаткичларнинг юқори бўлишини таъминлаш учун ҳар икки давлатда ишга солинмаган етарли имкониятлар бор. Жумладан, денгиз портларидан фойдаланган ҳолда халқаро транспорт йўлаклари бўйлаб тажриба ташувини ташкил этишни фаоллаштириш орқали транспорт-логистика алоқасини кенгайтириш муҳим аҳамиятга эга. Ўзаро савдодаги ижобий суръатни сақлаб қолиш ва унинг ҳажмини яқин йилларда икки баробар ошириш транспорт-логистик салоҳиятдан самарали фойдаланишни тақозо этади.
Албатта, бу мақсадларни рўёбга чиқариш учун жорий йилнинг 25 февраль кунидан Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида эркин савдо режими жорий этилди. Бу режимнинг жорий этилиши билан икки давлатда ишлаб чиқариладиган кўпгина товарларга божхона тўловлари бекор қилиниб, товарларнинг ўзаро савдосидаги чекловлар олиб ташланиши ва савдо тартиб-таомиллари соддалаштирилиши кўзда тутилган. Икки давлат ўртасида ўзаро савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш мақсадида жорий йилнинг 17 ноябрь куни Ўзбекистон ва Туркманистон раҳбарларининг Тошкентдаги учрашувининг амалий натижаси сифатида Хоразм вилоятининг Шовот тумани ва Туркманистоннинг Тошҳовуз вилояти ўртасида чегараолди савдо зонаси иш бошлади.
Келажакда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги алоқаларга кучли туртки берувчи иқтисодий салоҳиятлардан бири бу транспорт-логистика йўналиши ҳисобланади. Шу боис олий даражадаги учрашувлар чоғида транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш учун қулай шароит яратиш, шу жумладан, юкларни ташиш учун ўзаро имтиёз ва чегирмалар бериш билан боғлиқ масалаларга алоҳида эътибор қаратилади. Чунки келгусида транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш ўз навбатида “Шарқ – Ғарб” ва “Шимол – Жануб” йўналишларида, шу жумладан, Туркманбоши порти имкониятларидан фойдаланган ҳолда транспорт йўлакларини фаол ривожлантириш ҳам ўзаро манфаатли мақсадларни рўёбга чақиришда ёрдам беради.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги ҳамкорликнинг мустаҳкамланиши, ҳудудлар ўртасида алоқаларнинг янги йуналишлари ривожланиши, истиқболли лойиҳаларнинг ишлаб чиқилиши ва амалга оширилиши икки мамлакат халқлари манфаати йўлида хизмат қилади.

Узбекистан – Туркменистан: региональная близость, взаимное доверие и сотрудничество
На сегодняшний день процесс взаимной интеграции и устойчивого развития республик Центральной Азии вышел на новый этап. Изменения, происходящие в Узбекистане в последние годы, способствуют развитию всего региона и укреплению взаимного доверия между странами, что, в свою очередь, находит отражение в жизни народов, проживающих в этом регионе.
Особенно заметен выход на новый уровень сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном. Сегодня Туркменистан является важным партнером Узбекистана в в торговле и экономике, транспорте и логистике, управлении энергетическими и водными ресурсами, а также во многих других областях.
С 2017 по 2024 год торгово-экономические связи между Узбекистаном и Туркменистаном неуклонно расширялись. В результате экспорт Туркменистана в Узбекистан вырос с 177,9 млн долларов США в 2017 году до 1,148 млрд долларов США к концу 2024 года. Импорт из Узбекистана за тот же период вырос с 53,2 млн долларов США до 133,9 млн долларов США. Эти показатели демонстрируют стабильный рост объёмов торговли между двумя странами.
Минеральное топливо и нефтепродукты занимают основное место в структуре экспорта Туркменистана в Узбекистан. В 2024 году на эти товары приходилось 95,8% от общего объема экспорта, практически весь объем экспортной структуры.
Структура экспорта Узбекистана в Туркменистан относительно диверсифицирована, с преобладанием промышленной и химической продукции. Согласно данным, в 2024 году доля удобрений составила 17,7%, став одной из основных позиций в туркменском импорте.
Для обеспечения высоких показателей по этим параметрам обе страны обладают достаточным нереализованным потенциалом. В частности, важное значение имеет расширение транспортно-логистического сотрудничества за счёт организации опытных перевозок по международным транспортным маршрутам с использованием морских портов. Для поддержания положительной динамики взаимной торговли и удвоения её объёма в ближайшие годы необходимо эффективное использование транспортно-логистического потенциала.
Для реализации этих целей с 25 февраля текущего года между Узбекистаном и Туркменистаном введён режим свободной торговли. Этот режим предусматривает отмену таможенных платежей на многие товары, производимые в обеих странах, устранение ограничений в двусторонней торговле и упрощение торговых процедур.
В целях дальнейшего развития взаимных торгово-экономических связей 17 ноября текущего года в Ташкенте по итогам встречи руководителей Узбекистана и Туркменистана была открыта приграничная торговая зона между Шавотским районом Хорезмской области и Дашогузской областью Туркменистана.
В будущем одним из ключевых факторов укрепления отношений между Узбекистаном и Туркменистаном станет транспортно-логистический сектор. Поэтому на высоком уровне особое внимание уделяется созданию благоприятных условий для эффективного использования транзитного потенциала, включая предоставление взаимных льгот и скидок на перевозку грузов. Эффективное использование транзитного потенциала позволит активно развивать транспортные маршруты по направлениям «Восток – Запад» и «Север – Юг», в том числе с использованием возможностей порта Туркменбаши, что способствует достижению взаимовыгодных целей.
Подводя итог, можно отметить, что укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном, развитие новых направлений региональных связей, разработка и реализация перспективных проектов служат интересам народов обеих стран.