O‘tgan 8 yilda Yangi O‘zbekistonga 113 milliard dollardan ortiq xorijiy sarmoya o‘zlashtirildi
Mamlakatimiz mustaqilligining 34 yilligi arafasida Xalqaro valyuta jamg‘armasi Ijroiya kengashi XVF kelishuvining IV moddasiga muvofiq 2025-yilga mo‘ljallangan maslahatlashuvlarni yakunladi. Islohotlarning mazmun-mohiyatiga oid asosiy xulosa - bozor iqtisodiyotiga o'tishda davom etayotgan taraqqiyot fonida O'zbekistonning iqtisodiy rivojlanishining ijobiy istiqbollari. E’lon qilingan hujjatga ko‘ra, iqtisodiy ko‘rsatkichlar yuqoriligicha qolmoqda, jumladan barqaror o‘sish sur’atlari, konsolidatsiyalangan byudjet taqchilligining qisqarishi, joriy hisob taqchilligi va xalqaro zaxiralarning yetarli darajasi.
Jamg‘arma ekspertlarining fikricha, tarkibiy o‘zgarishlarning muvaffaqiyatli va samarali amalga oshirilayotgani istiqbollar qulay, degan xulosaga kelish imkonini beradi. Jahon savdo siyosatidagi yuqori darajadagi noaniqlik fonida, XVFning bazaviy stsenariysiga muvofiq, kelgusi yillarda YaIMning real o‘sishi barqaror yuqori darajada saqlanib qolishi prognoz qilinmoqda. Bunday tendentsiyalar iqtisodiy ochiqlik, sanoatlashtirish, faol investitsiya siyosati hamda istiqbolli tarmoqlarning eksport salohiyatini shakllantirishni qo‘llab-quvvatlash samarasidir.
Amalga oshirilayotgan islohotlar va samarali amalga oshirilayotgan yechimlar majmuasi mamlakat va hududlarni uzoq muddatli barqaror rivojlantirish uchun mavjud ichki resurslar va zaxiralarga mos keladi. Qaytarib bo‘lmaydigan bozor islohotlari sari yo‘nalish Yangi O‘zbekiston qurish yo‘lida maqsadli davlat qo‘llab-quvvatlash vositalari va tadbirkorlik tashabbusi imkoniyatlarini mohirona uyg‘unlashtirish imkonini beradi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizga nisbatan ochiqlik va ishonch ortib borayotgani samarasida kapital qo‘yilmalarning bosqichma-bosqich o‘sishi kuzatilmoqda. 2017-2024-yillarda o‘zlashtirilgan xorijiy investitsiyalarning umumiy hajmi 113 milliard dollardan oshdi. Ularning 80 foizdan ortig‘i to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlardir. Sanoatning yetakchi tarmoqlari va yoqilg‘i-energetika kompleksida moliyani jalb qilish bo‘yicha faollik kuzatilmoqda, bu deyarli barcha hududlarda sanoatlashtirish jarayonlarini jadallashtirishga tegishli ta’sir ko‘rsatmoqda.
Xitoy, Rossiya, Germaniya, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Niderlandiya, AQSH, Buyuk Britaniya va boshqa davlatlar bilan sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish ilg‘or texnologik yechimlar va tajribalarni, boshqaruv usullarini jalb etish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, O‘zbekistonning istiqbolli tarmoqlari va hududlari eksport salohiyatini mustahkamlash manbasiga aylanmoqda. Jalb etilgan resurslar asosan mavjudlarni texnologik qayta jihozlash va modernizatsiya qilish hamda ilgari mavjud bo'lmagan yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga yo'naltirilmoqda.
O‘tgan sakkiz yilda investisiya dasturlari doirasida umumiy qiymati qariyb 100 milliard dollarlik 96 mingdan ortiq loyiha ishga tushirilib, 1,8 million ish o‘rni yaratildi. 2024-yilda 2017-yilga nisbatan foydalanishga topshirilgan investitsiya loyihalari qiymati qariyb 8 barobar, ish o‘rinlari soni esa 2,6 barobar oshdi. Bu jarayonda davlatimiz rahbarining faol ishtiroki omilini alohida ta’kidlasak. Joriy yil boshidan buyon amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif va tadbirlar natijasida umumiy qiymati 75 milliard dollarlik 366 ta sarmoyaviy kelishuvga erishildi. Xususan, joriy yilda umumiy qiymati qariyb 45 milliard dollar bo‘lgan 222 ta investitsiya loyihasi bo‘yicha “yo‘l xaritalari” tasdiqlandi.
IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida (joriy yil iyun) umumiy qiymati 30 milliard dollardan ortiq (144 ta qoʻshma loyihani amalga oshirish boʻyicha) investisiyalar kiritish boʻyicha kelishuvlarga erishildi. 2025-yil aprel oyida Toshkent shahrida o‘tkazilgan “INNOPROM. Central Asia” V Xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida erishilgan 43 ta investitsiya kelishuvi doirasida mamlakatimiz sanoat tarmog‘iga qo‘shimcha milliard dollar jalb etish rejalashtirilgan.
So‘nggi yillarda xalqaro hamjamiyatni qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari haqida xabardor qilish bo‘yicha tadbirlar faol o‘tkazilmoqda. Shunday qilib, joriy yilda O‘zbekiston investorlari kuni doirasida 13 ta xorijiy davlatda forumlar o‘tkazildi, unda 700 ga yaqin xorijiy taniqli kompaniyalar vakillari ishtirok etdi. Olti milliard dollarlik 200 dan ortiq investitsiya loyihasi salohiyatli hamkorlarga taqdim etildi.
O‘zbekistonning zamonaviy sanoat siyosatining muhim elementlari qatorida sifatli va raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, tayyor mahsulot va butlovchi buyumlar importini qisqartirish alohida o‘rin tutadi. 10 mingga yaqin loyihani o‘z ichiga olgan Mahalliylashtirish dasturiga muvofiq 2020-2024-yillarda qariyb 300 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi. Bu 25 milliard dollarga yaqin import o'rnini bosishga olib keldi. Mahalliylashtirish dasturi ilgari import qilinadigan tovarlar bo‘yicha yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish imkonini berdi, mahsulot va xizmatlar turlarini kengaytirish hisobiga tarmoq tuzilmasi o‘zgarishiga, tashqi ta’minotga qaramlikni kamaytirishga xizmat qildi.EKSPORTERLAR SONI OSHIB OLADI
Eksportga yo‘naltirilganlikni shakllantirish O‘zbekistonni rejalashtirilgan sanoatlashtirishni amalga oshirishda muvaffaqiyatga erishishning asosiy shartlaridan biriga aylandi. 2017-2024 yillarda eksport yetkazib berishning umumiy hajmi 132 milliard dollardan oshdi. E’tiborlisi, belgilangan davrda mamlakatimiz eksportining o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 12-23 foizni tashkil etdi. Eksportchilarni tizimli va maqsadli qo‘llab-quvvatlash natijasida 2024-yilda mahalliy mahsulotlar eksporti geografiyasi 55 ta davlatga kengayib, so‘nggi sakkiz yilda 186 ta davlatga yetdi. O‘tgan yili eksport qiluvchi korxonalar soni 3143 taga ko‘payib, ularning umumiy soni 7343 tani tashkil etdi.
Faqat 2024-yilda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar eksporti ulushining oshishi hisobiga tashqi bozorlarga yetkazib berish milliard dollarga oshdi. Yangi istiqbolli bozorlarga chiqish, o‘z navbatida, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini sezilarli darajada yaxshilash va ularning xalqaro standartlarga muvofiqligini taqozo etadi. GSP+ dasturi doirasida mahsulotlarimizni Global G.A.P., Organic, OEKO-Tex, BSCI, CE tizimlari bo‘yicha markalash sertifikatlarini olish va besh mingdan ortiq korxonada ISO standartlariga o‘tish bo‘yicha qator tashkiliy-texnik tadbirlar amalga oshirildi. Bu o‘tgan yilning o‘zida Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga 1,4 milliard dollarlik 617 turdagi mahsulotni qo‘shimcha ravishda eksport qilish imkonini berdi.
Ko'proq talabchan mahsulot sifati standartlari va texnologik jarayonlarga o'tish yangi bozorlarda butunlay boshqacha sifatdagi mahsulotlarni ishlab chiqarish va sotish maqsadlariga erishish imkonini beradi. Rivojlangan mamlakatlarga tovarlarni eksport qilish tanlangan strategiyaning to‘g‘riligini tasdiqlab, ularning inkor etib bo‘lmaydigan natijalarini ko‘rsatmoqda. Shunday qilib, eksport geografiyasining kengayishi va bozor kon’yunkturasiga to‘g‘ri munosabatda bo‘lishi natijasida O‘zbekistonda o‘tgan yili meva-sabzavot mahsulotlarining sotish bahosi o‘rtacha 14 foizga oshdi.
Iqtisodiyotni rivojlantirishning sanoat tendentsiyasi bir qator tarmoqlarda texnologik sakrashni ta'minlab, eksport mahsulot assortimenti evolyutsiyasiga sezilarli ta'sir ko'rsatdi. Yaqin vaqtgacha O‘zbekiston paxta monokulturasi mamlakati bilan bog‘liq bo‘lib, undan ishlab chiqarilgan mahsulotlar xomashyoning mutlaq ustunligi bilan eksport bo‘yicha deyarli yagona yetakchi edi. Shu munosabat bilan, XVJ ekspertlarining fikricha, uzoq muddatli istiqbolda paxta tolasi eksporti ulushi 2021 yildan boshlab yalpi ichki mahsulotdagi 0,2 foizdan nolga teng pasaygan. Bugungi kunda O‘zbekiston tobora ko‘proq yuqori texnologiyali mahsulotlarni eksport qilmoqda va 2024-yilga borib uning assortimenti to‘rt ming nomga yetdi.
Chunonchi, 2017-yilga nisbatan o‘tgan yili xomashyo eksporti 22 foizga kamaygan bo‘lsa, tayyor mahsulot eksporti ulushi 3,3 barobar, yarim tayyor mahsulotlar 4,4 barobar, xizmatlar eksporti esa 2,9 barobar oshdi. Shu bilan birga, paxtani chuqur qayta ishlashga o‘tish tikuv va trikotaj mahsulotlari eksportini ikki baravar oshirish va uning hajmini milliard dollarga yetkazish imkonini berdi. Bu mamlakatimizga Rossiya bozorida to‘qimachilik mahsulotlarining ikkinchi yetkazib beruvchisiga aylanish imkonini berdi. Mahalliy mahsulotlar taniqli milliy brendga aylanib, xorijiy iste'molchilar orasida ishonch va mashhurlikka erishmoqda. O‘tgan yili 300 ga yaqin O‘zbekiston korxonasining mahsuloti Alibaba, Wildberries va Ozon elektron tijorat platformalarida ro‘yxatdan o‘tkazildi. Natijada kompaniyalarimiz savdosi 680 million dollarga yetdi.
2025-yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, eksport hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 33 foizga oshib, 17 milliard dollarga yaqinlashdi. Yil boshidan buyon 1557 ta mahalliy korxona eksportchilar safiga qo‘shildi, buning ulushi 650 million dollarni tashkil etdi.
Xom ashyo eksportidan yuqori texnologiyali tayyor mahsulot va xizmatlarga (turizm, transport, qurilish, IT va boshqalar) o'tishning barqaror tendentsiyasi davom etmoqda.INVESTITSION DIALOGI
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda xorij kapitalini jalb etish orqali aniq eksportga yo‘naltirilgan sanoatni rivojlantirishning strategik muhim masalalarini hal etish uchun institutsional muhit barpo etilmoqda va samarali faoliyat ko‘rsatmoqda. Shu maqsadda tegishli vazirlik va ushbu masalalar kompleksiga mas’ul davlat organlari, shuningdek, davlat va xususiy sektor o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikka ko‘maklashuvchi tashkilotlar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xorijiy investorlar kengashi respublika hukumati va investorlar (shu jumladan, xalqaro moliya institutlari) o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot uchun institutsional platforma hisoblanadi. Kengashning maslahat organi sifatidagi faoliyati iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda sifatli biznes muloqotini tashkil etishga samarali ko‘maklashmoqda.
Kengash faoliyati O‘zbekiston Prezidenti homiyligida amalga oshiriladi, u mazkur organ majlislarida shaxsan ishtirok etadi. Investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish maqsadida kengashning so‘nggi yig‘ilishida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yuzasidan davlat rahbarining tegishli qarori qabul qilindi. Hujjatda yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan ilgari surilgan tashabbus va takliflarning tizimli amalga oshirilishini ta’minlash, shuningdek, Xorijiy investorlar kengashi kotibiyati faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari ham nazarda tutilgan.
Samarali institutsional muhitni shakllantirish bilan bir qatorda sanoatni jadal rivojlantirish, investisiya jarayonlarini faollashtirish va mamlakatimiz tarmoqlari va hududlari eksport salohiyatini kengaytirishni ta’minlash bo‘yicha qonunchilik bazasini takomillashtirish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayon O‘zbekiston parlamenti a’zolarining yaqindan e’tibori va bevosita ishtirokida davom etmoqda. Natijada keyingi yillarda tadbirkorlik faoliyatini tartibga solish bo‘yicha 500 dan ortiq davlat funksiyalari bekor qilindi, 70 ga yaqini davlat-xususiy sheriklik va autsorsing xususiy sektorga o‘tkazildi. Ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va ishbilarmonlik muhitini soddalashtirish maqsadida litsenziyalanadigan faoliyatning 72 turi va 40 ta ruxsatnomalar qonun hujjatlarida bekor qilindi.
Ijobiy baho
Bu islohotlar xorijiy reyting agentliklari va tashkilotlari tomonidan ijobiy baholanmoqda. Shunday qilib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bo‘yicha tartibga soluvchi cheklovlar indeksi (Iqtisodiy rivojlanish va hamkorlik tashkiloti) bo‘yicha mamlakatimiz Markaziy Osiyo mintaqasida eng yaxshi reytingga ega. Joriy yilda “Heritage Foundation” iqtisodiy erkinlik indeksi bo‘yicha respublika ko‘rsatkichlari, “Savdo erkinligi” va “Investitsiya erkinligi” ko‘rsatkichlari sezilarli darajada yaxshilandi.
Keling, XVF kelishuvining IV moddasiga muvofiq O‘zbekiston bilan XVJning so‘nggi maslahatlashuvlari natijalariga ko‘ra islohotlarning dinamikasi va samaradorligi istiqbollarini baholashga qaytaylik. Jamg‘armaning yakuniy hujjatida ta’kidlanishicha, O‘zbekistonning barqaror rivojlanishini ta’minlashning ijobiy jihati sifatida tarkibiy o‘zgarishlarning jadallashuvi, daromadlar va kapital oqimining ko‘payishi, shuningdek, tovarlar narxlarining qulay dinamikasi tufayli yuzaga kelgan imkoniyatlar hisoblanadi.
Sanoatlashtirish ko‘rsatkichlari, investitsion faollik va eksport ko‘rsatkichlarini kengaytirish tahlili “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va bu boradagi chora-tadbirlar majmui mamlakatimizning iqtisodiy salohiyati va xalqaro nufuzini mustahkamlash real samaradorlikdan dalolat beradi. Bu, o‘z navbatida, mustaqil Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi islohotlarning orqaga qaytmasligining namoyishiga aylanadi.

Over the past 8 years, New Uzbekistan has absorbed over 113 billion dollars of foreign investments
On the eve of the 34th anniversary of our country's independence, the Executive Board of the International Monetary Fund has finalised the 2025 consultations in accordance with Article IV of the IMF Agreement. The main conclusion on the essence of the ongoing reforms is positive prospects for Uzbekistan's economic development against the backdrop of continued progress in the transition to a market economy. According to the published document, economic indicators remain strong, including sustainable growth rates, reduction of the consolidated budget deficit, current account deficit and sufficient level of international reserves.
Successful and effective implementation of structural reforms, according to the Fund's specialists, allows us to conclude that the prospects are favourable. Against the background of a high degree of uncertainty in global trade policy, the IMF baseline scenario predicts that real GDP growth will remain stably high in the coming years. Such trends are the result of economic openness, industrialisation, active investment policy and support for the formation of export potential of promising industries.
The set of reforms and effectively implemented decisions is consistent with available internal resources and reserves for long-term sustainable development of the country and regions. The course towards irreversible market transformations makes it possible to skilfully combine the instruments of targeted state support and opportunities for entrepreneurial initiative on the way to building a New Uzbekistan.
In recent years, as a result of openness and growing confidence in our country, there has been a progressive increase in capital investment. In 2017-2024, the total volume of foreign investment absorbed exceeded $113 billion. Foreign direct investment and loans account for more than 80 per cent of them. Activity in attracting finance is observed in the leading industries and the fuel and energy complex, which has a corresponding impact on the acceleration of industrialisation processes in almost all regions.
Increasing investment cooperation with China, Russia, Germany, Turkey, Saudi Arabia, the Netherlands, the USA, the UK and other countries is becoming a source of attraction of advanced technological solutions and expertise, management methods, localisation of production and strengthening the export potential of promising industries and regions of Uzbekistan. Attracted resources are mainly invested in the technological re-equipment and modernisation of existing production facilities and the creation of new production facilities that did not exist before.
Over the past eight years, investment programmes have launched more than 96,000 projects worth about $100 billion, creating 1.8 million jobs. In 2024, compared to 2017, the value of investment projects put into operation increased almost eightfold, and the number of jobs grew 2.6 times.
We emphasise the factor of active involvement of our Head of State in this process. As a result of visits and top-level events, 366 investment agreements worth $75 billion have been reached since the beginning of this year. In particular, this year road maps have been approved for 222 investment projects worth about $45 billion.
Within the framework of the IV Tashkent International Investment Forum (June this year), agreements were reached on investments worth more than $30 billion (for the implementation of 144 joint projects). In April 2025, on the margins of the 5th International Industrial Exhibition "INNOPROM. Central Asia", held in Tashkent, within the framework of the 43 investment agreements reached, it is planned to attract an additional billion dollars to the industrial sector of the country.
In recent years, there has been an active practice of holding events to inform the international community about opportunities for the implementation of joint projects. Thus, this year, forums were held in 13 foreign countries as part of the Investors' Day of Uzbekistan, attended by representatives of 700 well-known foreign companies. More than 200 investment projects worth six billion dollars were presented to potential partners.
Among the important elements of Uzbekistan's modern industrial policy is localisation of production of high quality and competitive products, reduction of imports of finished goods and components. In accordance with the Localisation Programme, which included about 10 thousand projects, almost 300 trillion soums worth of products have been produced over the period 2020-2024. This led to import substitution in the amount of about $25 billion. The Localisation Programme allowed the creation of new production facilities for previously imported goods, contributed to changing the sectoral structure of industry and reducing dependence on external supplies by expanding the range of products and services.
THE NUMBER OF EXPORTERS IS GROWING
The formation of an export orientation has become one of the main conditions for success in implementing the plans outlined for Uzbekistan's industrialisation. Over 2017-2024, the total volume of exports exceeded $132 billion. It is noteworthy that the average annual growth rate of the country's exports over the period was 12-23 per cent. As a result of systematic and targeted support for exporters, the geography of exports of domestic products expanded by 55 states in 2024 and reached 186 countries over the past eight years. Last year, the number of exporting enterprises increased by 3,143 and their total number totalled 7,343.
Only due to the increase in the share of exports of higher value-added products in 2024, shipments to foreign markets increased by a billion dollars. Entering new promising markets, in turn, requires a significant improvement in the quality of manufactured products and their compliance with international standards. As part of the GSP+ programme, we implemented a set of organisational and technical measures to obtain Global G.A.P., Organic, OEKO-Tex, BSCI, CE marking certificates for our products and transition to ISO standards at more than five thousand enterprises. This made it possible last year alone to provide additional exports of 617 types of products worth $1.4 billion to the European Union.
Transition to more demanding standards and technological processes makes it possible to achieve the goals of producing and selling products of a completely different quality in new markets. Export supplies of goods to developed countries confirm the correctness of the chosen strategy, demonstrating its undeniable results. For example, due to the expansion of export geography and correct response to the conjuncture, the selling prices of Uzbekistan's fruit and vegetable products last year increased by an average of 14 per cent.
The industrial trend of economic development, having ensured a technological leap in a number of sectors, has had a significant impact on the evolution of the commodity nomenclature of exports. Quite recently, Uzbekistan was associated as a country with a monoculture of cotton, and its products were practically the sole leader of exports with absolute dominance of raw materials. In this regard, according to IMF experts, there is a decline in the share of cotton fibre exports from 0.2 per cent of GDP to zero from 2021 in the long term. Today Uzbekistan exports more and more high-tech products, and by 2024 its nomenclature has reached four thousand items.
For example, compared to 2017, exports of primary goods fell by 22 per cent last year, while the share of exports of finished goods increased 3.3 times, semi-finished goods - 4.4 times, and exports of services increased 2.9 times. At the same time, the transition to advanced processing of cotton contributed to the doubling of exports of garment and knitwear products to one billion dollars. This allowed our country to become the second supplier of textile products in the Russian market.
Domestic products are becoming a recognisable national brand, enjoying trust and popularity among foreign consumers. Last year, the goods of about 300 Uzbek enterprises received registration on the well-known electronic commercial platforms Alibaba, Wildberries and Ozon. As a result, sales of our companies reached $680 million.
At the end of the first half of 2025, the volume of exports grew by 33 per cent year-on-year and approached $17 billion. Since the beginning of the year, 1,557 domestic companies have been added to the exporters, accounting for $650 million in shipments.
The steady trend away from raw material exports towards finished high-tech products and services (tourism, transport, construction, IT and others) continues.
INVESTMENT DIALOGUE
It should be noted that our country is building and effectively operating an institutional environment to address strategically important issues of industrial development with a clear export orientation by attracting foreign capital. For this purpose, the relevant ministry and state agencies responsible for this complex of issues, as well as organisations promoting interaction between the state and the private sector have been established.
The Council of Foreign Investors under the President of the Republic of Uzbekistan is an institutional platform for direct dialogue between the government and investors (including international financial institutions). The Council's work as an advisory and consultative body effectively promotes the attraction of foreign direct investment in priority sectors of the economy and the organization of quality business dialogue, taking into account international best practices.
The Council operates under the patronage of the President of Uzbekistan, who personally attends meetings of this body. In order to organise systematic work on attracting investments, the relevant decree of the leader of the country was adopted to implement the agreements reached at the last meeting of the Council. The document also implies ensuring the systematic implementation of initiatives and proposals put forward by the participants of the meeting, as well as measures to improve the activities of the Secretariat of the Council of Foreign Investors.
In parallel with the formation of an effective institutional environment, consistent work is being done to improve the legislative framework to ensure advanced industrial development, intensify investment processes and expand the export potential of industries and regions of the country. This process is under the close attention and direct involvement of Uzbek parliamentarians. As a result, in recent years more than 500 functions of the State in regulating business have been abolished, and about 70 functions have been transferred to public-private partnerships and outsourced to the private sector. Seventy-two types of licensed activities and 40 permits have been legally abolished to improve the business climate and simplify the business environment.
POSITIVE ASSESSMENT
These transformations are positively assessed by foreign rating agencies and organisations. Thus, according to the Index of Regulatory Restrictions on Foreign Direct Investment (Organisation for Economic Development and Cooperation), our country has the best rating among the Central Asian region. This year, the country's performance on the Heritage Foundation's Index of Economic Freedom, the indicators ‘Freedom of Trade’ and ‘Freedom of Investment’ has improved considerably.
Let us return to the assessment of the prospects of dynamics and effectiveness of reforms based on the results of the recent IMF consultations with Uzbekistan in accordance with Article IV of the IMF Agreement. According to the Fund's outcome document, the opportunities arising from accelerated structural reforms, increased income and capital inflows, and favourable commodity price dynamics are positive for Uzbekistan's sustainable development.
Analysis of industrialisation indicators, investment activity and expansion of export indicators testifies to the real effectiveness of the ‘Uzbekistan - 2030’ Strategy and a set of accompanying measures to strengthen the country's economic potential and international standing. This, in turn, becomes a demonstration of the irreversibility of reforms aimed at building an independent New Uzbekistan.