Xiva shahri an'anaviy "Qovun sayli" festivaliga tayyorgarlik ko'rmoqda
Joriy yilning 8-10-avgust kunlari Xiva shahridagi "Ichan qal'a" va "Arda Xiva" majmualarida an'anaviy "Qovun sayli" festivali bo'lib o'tadi
"uzbektourism.uz" portali ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston Turizm qo'mitasi va Xorazm viloyati hokimligi tomonidan tashkil etilayotgan festival doirasida viloyatning shahar-tumanlari o'z hududlarida yetishtirilgan shirin qovunlarning ko'rgazma-savdosini o'tkazadi. Pavilyonlar hududiy rang-baranglik asosida bayramona bezatiladi.
Shuningdek, teatrlashtirilgan sahnalar, qo'g'irchoq teatri va milliy liboslar namoyishi, milliy taomlar, Xorazm nonlari va hunarmandchilik mahsulotlari ko'rgazmalari, badiiy jamoalar, folklor guruhlarining jonli ijro chiqishlari, mahorat darslari, tasviriy va amaliy san'at asarlari ko'rgazmasi tashkil etiladi.
"Qovun sayli" da faol ishtirok etganlar turli nominatsiyalar asosida Xorazm viloyat hokimligi va homiylarning qimmatbaho sovg'alari bilan taqdirlanadi.
Festivalning asosiy tadbirlari mahalliy va xorijiy yulduzlar ishtirokidagi gala konsertlar bilan 8-9 avgust kunlari "Ichan qal'a" va 10 avgust kuni "Arda Xiva" turizm majmualarida bo'lib o'tadi.

Хива готовится к традиционному «Празднику дыни»
С 8 по 10 августа в Хорезме – в хивинских комплексах «Ичан-кала» и «Арда Хива» состоится традиционный фестиваль «Праздник дыни» (“Qovun sayli”).
По данным портала uzbektourism.uz, в рамках фестиваля, организуемого Комитетом по туризму и хокимиятом Хорезмской области, города и районы области проведут выставку-ярмарку сладких дынь, выращенных в своих регионах. Павильоны будут празднично оформлены с учетом региональных особенностей.
Кроме того, будут организованы театрализованные представления, кукольный театр и показ национальных костюмов, выставки национальных блюд, хорезмского хлеба и изделий ремесленников, живые выступления художественных коллективов и фольклорных групп, мастер-классы, а также выставка произведений изобразительного и прикладного искусства.
Активные участники «Праздника дыни» будут награждены ценными призами хокимията Хорезмской области и спонсоров в различных номинациях.
Основные мероприятия фестиваля пройдут в туристических комплексах «Ичан-Кала» 8-9 августа и «Арда Хива» 10 августа с гала-концертами с участием местных и зарубежных звезд.