O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) xalqaro hamkorlikni faollashtirmoqda
Reniy metalli eksporti O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) va Estoniyaning “VLCor Baltic OU” kompaniyasi o‘rtasida imzolangan shartnoma asosida amalga oshirildi. Bu O‘zbekistonda reniy metalli eksportining amaldagi boshlanishidir.
Reniy – murakkab texnologiyalar, aerokosmik sohalar va yuqori haroratli superqotishmalar ishlab chiqarishda jahonda tan olingan strategik metall hisoblanadi.
TMK tomonidan 2025 yilning birinchi yarim yilligida amalga oshirilgan eksport hajmi 21,3 million AQSH dollari (o‘sish 118 foiz)ni tashkil etdi.
***
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati AJ (TMK) va Xitoyning “PPP (Hong Kong) Ltd.” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida TMK vakillari kombinatning hozirgi faoliyati va istiqbolli investitsiya loyihalariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazishdi.
Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Xususan, O‘zbekistonda yaratilayotgan qulay investitsiya muhitidan foydalangan holda, kritik xomashyo yo‘nalishida qo‘shma korxona tashkil etish taklifi ilgari surildi.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” vakillari kompaniyaning xrom, nikel va kobaltni qayta ishlash hamda ushbu metallar asosida mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha salohiyati va zamonaviy texnologiyalarga egaligini bildirdi. Kompaniya, shuningdek, O‘zbekistonda xrom xomashyosini qayta ishlab sof xrom ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlikka tayyorligini ma’lum qildi.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” kompaniyasi Gonkongda ro‘yxatdan o‘tgan. U xrom, nikel, kobalt kabi strategik metallar bilan ishlovchi xalqaro kompaniya bo‘lib, Xitoy, BAA, Janubiy Afrika, Hindiston, Misr va Qozog‘iston kabi yirik bozorlarni qamrab olgan.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati AJ (TMK) va Xitoyning yetakchi muhandislik-injiniring kompaniyasi – “China Aluminum International Engineering Co., Ltd.” (Chalieco) o‘rtasida muhim ahamiyatga ega yangi hujjatlar imzolandi.
Jumladan, tomonlar o‘rtasida volfram gidrometallurgiya sexini modernizatsiya qilish bo‘yicha shartnoma, shuningdek, ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joriy etish yuzasidan Hamkorlik memorandumi tuzildi.
“China Aluminum International Engineering Co., Ltd” (Chalieco) – bu Xitoyning yirik davlat korporatsiyasi “Aluminum Corporation of China” (Chinalco) tarkibiga kiruvchi kompaniya hisoblanadi.
2003 yilda tashkil etilgan mazkur kompaniya bugungi kunda EPC xizmatlaridan tortib, innovatsion texnologiyalarni joriy etish, uskunalar ishlab chiqarishgacha bo‘lgan keng ko‘lamli yo‘nalishlarni qamrab olgan.

Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) активизирует международное сотрудничество
Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) впервые осуществил экспорт металлического рения чистотой 99,9% на основе контракта, подписанного с эстонской компанией «VLCor Baltic OU».
Это означает фактическое начало экспорта этого тугплавого металла из Узбекистана.
Рений считается всемирно признанным стратегическим металлом, используемым в сложных технологиях, аэрокосмической промышленности и производстве высокотемпературных суперсплавов.
Общий объём экспорта ТМК за первое полугодие 2025 года составил 21,3 миллиона долларов (рост на 118%).
***
В Ташкенте состоялась официальная встреча между представителями Узбекского комбината технологических металлов (ТМК) и китайской компании PPP (Hong Kong) Ltd.
В ходе переговоров представители ТМК проинформировали о текущей деятельности предприятия и перспективных инвестиционных проектах, подчеркнув наличие широких возможностей для взаимовыгодного сотрудничества.
Особое внимание было уделено инвестиционному климату в Узбекистане и инициативе по созданию совместного предприятия в области переработки критически важных видов сырья.
В свою очередь, представители PPP (Hong Kong) Ltd. отметили, что компания обладает передовыми технологиями переработки хрома, никеля и кобальта, а также опытом производства высокочистой продукции на их основе. Была выражена заинтересованность в сотрудничестве по организации в Узбекистане производства чистого хрома с использованием отечественного хромсодержащего сырья.
PPP (Hong Kong) Ltd. – международная компания, зарегистрированная в Гонконге и специализирующаяся на стратегических металлах, включая хром, никель и кобальт. География деятельности охватывает рынки Китая, ОАЭ, Южной Африки, Индии, Египта и Казахстана.
АО «Узбекский комбинат технологических металлов» и ведущая китайская инжиниринговая компания «China Aluminum International Engineering Co., Ltd.» (Chalieco) подписали стратегически важные соглашения.
В частности, заключён договор на модернизацию цеха гидрометаллургии вольфрама, а также подписан меморандум о сотрудничестве в сфере внедрения передовых технологических решений.
Chalieco является дочерней структурой одной из крупнейших государственных корпораций Китая – «Aluminum Corporation of China» (Chinalco). Основанная в 2003 году компания предоставляет услуги в формате EPC, занимается разработкой инновационных технологий и производством высокотехнологичного оборудования.