O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) xalqaro hamkorlikni faollashtirmoqda
Reniy metalli eksporti O‘zbekiston texnologik metallar kombinati (TMK) va Estoniyaning “VLCor Baltic OU” kompaniyasi o‘rtasida imzolangan shartnoma asosida amalga oshirildi. Bu O‘zbekistonda reniy metalli eksportining amaldagi boshlanishidir.
Reniy – murakkab texnologiyalar, aerokosmik sohalar va yuqori haroratli superqotishmalar ishlab chiqarishda jahonda tan olingan strategik metall hisoblanadi.
TMK tomonidan 2025 yilning birinchi yarim yilligida amalga oshirilgan eksport hajmi 21,3 million AQSH dollari (o‘sish 118 foiz)ni tashkil etdi.
***
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati AJ (TMK) va Xitoyning “PPP (Hong Kong) Ltd.” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida TMK vakillari kombinatning hozirgi faoliyati va istiqbolli investitsiya loyihalariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazishdi.
Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Xususan, O‘zbekistonda yaratilayotgan qulay investitsiya muhitidan foydalangan holda, kritik xomashyo yo‘nalishida qo‘shma korxona tashkil etish taklifi ilgari surildi.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” vakillari kompaniyaning xrom, nikel va kobaltni qayta ishlash hamda ushbu metallar asosida mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha salohiyati va zamonaviy texnologiyalarga egaligini bildirdi. Kompaniya, shuningdek, O‘zbekistonda xrom xomashyosini qayta ishlab sof xrom ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlikka tayyorligini ma’lum qildi.
“PPP (Hong Kong) Ltd.” kompaniyasi Gonkongda ro‘yxatdan o‘tgan. U xrom, nikel, kobalt kabi strategik metallar bilan ishlovchi xalqaro kompaniya bo‘lib, Xitoy, BAA, Janubiy Afrika, Hindiston, Misr va Qozog‘iston kabi yirik bozorlarni qamrab olgan.
O‘zbekiston texnologik metallar kombinati AJ (TMK) va Xitoyning yetakchi muhandislik-injiniring kompaniyasi – “China Aluminum International Engineering Co., Ltd.” (Chalieco) o‘rtasida muhim ahamiyatga ega yangi hujjatlar imzolandi.
Jumladan, tomonlar o‘rtasida volfram gidrometallurgiya sexini modernizatsiya qilish bo‘yicha shartnoma, shuningdek, ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joriy etish yuzasidan Hamkorlik memorandumi tuzildi.
“China Aluminum International Engineering Co., Ltd” (Chalieco) – bu Xitoyning yirik davlat korporatsiyasi “Aluminum Corporation of China” (Chinalco) tarkibiga kiruvchi kompaniya hisoblanadi.
2003 yilda tashkil etilgan mazkur kompaniya bugungi kunda EPC xizmatlaridan tortib, innovatsion texnologiyalarni joriy etish, uskunalar ishlab chiqarishgacha bo‘lgan keng ko‘lamli yo‘nalishlarni qamrab olgan.

TMK has carried out its first export of metallic rhenium based on a contract signed with the Estonian company “VLCor Baltic OU”.
This marks the actual beginning of metallic rhenium exports from Uzbekistan.
Rhenium is considered a globally recognized strategic metal used in advanced technologies, the aerospace industry, and the production of high-temperature superalloys.
The total volume of TMK exports for the first half of 2025 will amount to 21.3 million US dollars (an increase of 118%).
***
An official meeting was held in Tashkent between representatives of the Uzbekistan Technological Metals Complex (TMK) and the Chinese company PPP (Hong Kong) Ltd.
During the negotiations, TMK presented an overview of its current operations and promising investment projects, highlighting the wide-ranging opportunities for mutually beneficial cooperation.
Particular attention was given to Uzbekistan’s favorable investment climate and the proposal to establish a joint venture focused on processing critical raw materials.
Representatives of PPP (Hong Kong) Ltd. noted that the company possesses advanced technologies for processing chromium, nickel, and cobalt, as well as extensive experience in producing high-purity products based on these metals. The company expressed interest in collaborating on the development of pure chromium production in Uzbekistan through the processing of local chromium-containing raw materials.
PPP (Hong Kong) Ltd. is an international company registered in Hong Kong, specializing in strategic metals such as chromium, nickel, and cobalt. Its operational footprint includes key markets such as China, the UAE, South Africa, India, Egypt, and Kazakhstan.
Uzbekistan Technological Metals Company (UzTMK) and the leading Chinese engineering firm, China Aluminum International Engineering Co., Ltd. (Chalieco), have signed a set of strategically important agreements.
These include a contract for the modernization of UzTMK’s tungsten hydrometallurgy facility, as well as a memorandum of cooperation aimed at introducing cutting-edge technological solutions.
Chalieco is a subsidiary of Aluminum Corporation of China (Chinalco), one of the largest state-owned industrial corporations in China. Established in 2003, the company specializes in EPC services, innovative technology development, and the production of advanced industrial equipment.