O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Vengriya va Sloveniyaga tashrif buyuradi
19-22-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriya va Sloveniya Respublikasiga rasmiy tashriflari bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston yetakchisi Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning taklifiga binoan 19-may kuni Budapeshtga keladi.
Oliy darajadagi muzokaralar, Vengriya rasmiylari va yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tadi.
Kun tartibidan ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari 21-may kuni Vengriya poytaxtida Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammitida ishtirok etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni Lyublyana shahrida Sloveniya Prezidenti Natasha Pirs Musar bilan uchrashadi, ushbu mamlakat parlamenti va hukumati rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazadi, qo‘shma ishbilarmonlik tadbirlarida ishtirok etadi.
O‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, farmatsevtika, sanoat, oziq-ovqat va to‘qimachilik tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlik qilish va gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqiladi.

The President of the Republic of Uzbekistan to visit Hungary and Slovenia
On May 19-22, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, will pay official visits to Hungary and the Republic of Slovenia.
The President will arrive in Budapest on May 19 at the invitation of Prime Minister of Hungary Viktor Orbán.
High-level talks, meetings with officials, and leaders of major Hungarian companies are scheduled.
The agenda will focus on further expanding practical cooperation and strategic partnership between the two countries.
On May 21, the President of Uzbekistan will take part in the informal summit of the Organization of Turkic States, which will be held in the capital of Hungary.
On May 22, President Shavkat Mirziyoyev will meet with the President of Slovenia, Nataša Pirc Musar, in Ljubljana. The President will also hold talks with the leadership of the Slovenian Parliament and Government and participate in joint business events.
The agenda includes discussions on developing mutually beneficial trade and economic cooperation, implementing joint projects in pharmaceuticals, industry, food processing, and the textile sector, as well as cooperation in labor migration and the expansion of humanitarian ties.