O‘zbekiston va Eron hukumatlararo komissiyaning 16-yig‘ilishida iqtisodiy hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
10-may kuni Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Eron Islom Respublikasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning 16-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ikki mamlakat delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Eron Islom Respublikasi konlar, sanoat va savdo vaziri Muhammad Atabak boshchilik qildi.
Kun tartibiga muvofiq, dastlab delegatsiya rahbarlarining sanoat kooperatsiyasi, transport, logistika, savdo va investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan ikki tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Oliy darajadagi tashriflar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ustuvor vazifalar muhokama qilingandan so'ng Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi o‘z ishini boshladi. Unda O‘zbekiston-Eron kelishuvlarini amalga oshirish uchun bevosita mas’ul bo‘lgan vazirlik va idoralar rahbarlarining hisobotlari va kelgusidagi rejalari tinglandi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, jumladan, imtiyozli savdo kelishuvlaridan samarali foydalanish, milliy mahsulotlar ko‘rgazmalarini tashkil etish va elektron tijorat imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha o‘zaro chora-tadbirlar kelishib olindi.
Investitsiyaviy hamkorlik doirasida qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat sanoati, axborot texnologiyalari, kimyo, toʻqimachilik sanoati, mashinasozlik kabi sohalarda qoʻshma loyihalarni amalga oshirish boʻyicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, transport aloqalarini rivojlantirish va mamlakatlar o‘rtasida tovarlar harakatini soddalashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.

Узбекистан и Иран обсудили перспективы экономического сотрудничества на 16-м заседании Межправительственной комиссии
10 мая текущего года в Тегеране состоялось 16-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Иран.
Делегации двух стран возглавили министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов и министр рудников, промышленности и торговли Исламской Республики Иран Мохаммад Атабак.
Заседание началось с двусторонней встречи глав делегаций, на которой обсуждались ключевые направления развития двустороннего сотрудничества, такие как промышленная кооперация, транспорт, логистика, торговля и реализация инвестиционных проектов. Особое внимание было уделено выполнению ранее достигнутых соглашений, выработанных в ходе высокоуровневых визитов.
После определения приоритетных направлений, стороны продолжили работу в рамках заседания комиссии. Были заслушаны доклады и обсуждены будущие планы руководителей министерств и ведомств, отвечающих за реализацию узбекско-иранских соглашений.
Стороны согласовали ряд мер по увеличению объёмов взаимной торговли, включая использование преференциальных торговых соглашений, организацию выставок национальной продукции и расширение возможностей электронной торговли.
В рамках инвестиционного сотрудничества достигнуты договорённости о реализации совместных проектов в таких областях, как сельское хозяйство, пищевая промышленность, информационные технологии, химия, текстильная промышленность и машиностроение. Были также выработаны меры для развития транспортных связей и упрощения перемещения товаров между странами.
По итогам заседания был принят Итоговый протокол и подписан меморандум о взаимопонимании между министерствами двух стран, направленный на углубление сотрудничества в сфере электронной коммерции.