Senatda Osiyo Parlament Assambleyasi Bosh kotibi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuvda O‘zbekiston parlamenti va Osiyo Parlament Assambleyasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, ekologiya, barqaror rivojlanish va xalqaro siyosat sohalarida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Hamkorlikni yana-da rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, shu jumladan ekologik xavfsizlik, “yashil” texnologiyalardan foydalanish, kambag‘allikni qisqartirish, suv taʼminotini yaxshilash va atrof muhitni muhofaza qilish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Muhammad Rizo Majidiy Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan siyosiy va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda, ayniqsa, yangi konstitutsiyaviy o‘zgarishlar va “O‘zbekiston – 2030” taraqqiyot strategiyasi doirasida O‘zbekiston erishgan yutuqlarni alohida taʼkidlab o‘tdi.
Bundan tashqari, Assambleyaga aʼzo mamlakatlar o‘rtasida madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ziyorat turizmini rivojlantirish masalalari muhokama etildi. Shu nuqtai nazardan, turizm sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, shu jumladan, tajriba almashish va madaniy aloqalarni mustahkamlashga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida mavjud tashabbuslar doirasida faol ishlarni davom ettirish va yangi qo‘shma loyihalarni ishlab chiqishga kelishib olindi.

В Сенате состоялась встреча с Генеральным секретарем Азиатской Парламентской Ассамблеи
В преддверии 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с Генеральным секретарем Азиатской Парламентской Ассамблеи Мохаммадом Резой Мажидий.
В ходе встречи обсуждены перспективы развития сотрудничества парламента Узбекистана с Азиатской Парламентской Ассамблеей, а также вопросы укрепления взаимодействия в области экологии, устойчивого развития и международной политики.
Были также рассмотрены приоритетные направления дальнейшего сотрудничества, в том числе вопросы экологической безопасности, использования «зеленых» технологий, сокращения бедности, улучшения водоснабжения и охраны окружающей среды.
Мохаммад Реза Мажидий отметил успехи Узбекистана в реализации политических и экономических реформ, проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева, особенно в контексте новых конституционных изменений и Стратегии развития «Узбекистан – 2030».
Кроме того, обсуждены вопросы расширения культурного и гуманитарного взаимодействия между странами-членами Ассамблеи, а также развития «зиёрат» туризма. В этом контексте выражена готовность углубить сотрудничество в сфере туризма, включая обмен опытом и укрепление межкультурных связей.
По завершении встречи достигнута договоренность о продолжении активной работы в рамках уже существующих инициатив и развитии новых совместных проектов.