O‘zbekiston Prezidenti Malayziyaga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning taklifiga binoan 4-fevral kuni kechqurun rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Kuala-Lumpur xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Malayziya parlamenti Vakillar palatasi spikeri Johari bin Abdul, ta’lim vaziri Zambri Abdulqodir va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
O‘zbekiston yetakchisining tashrifi sharafiga faxriy qorovul saf tortdi, ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi.
Prezidentimiz aeroportda Malayziya parlamenti spikeri bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Parlamentlar doirasida faol hamkorlik va almashinuvlarni davom ettirish, o‘zaro tashriflar va do‘stlik guruhlari tadbirlarini tashkil etish, qonun ijodkorligi masalalarida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, muhim investitsiyaviy, infratuzilmaviy, ijtimoiy va madaniy-gumanitar dasturlarni amalga oshirishga ko‘maklashish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tashrif dasturining asosiy tadbirlari ertaga, 5-fevral kuni bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston Prezidenti va Malayziya Bosh vaziri oliy darajada muzokaralar o‘tkazadi hamda O‘zbekiston-Malayziya biznes forumida ishtirok etadi. Sammit yakunida qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolanishi ko‘zda tutilgan.

The President of Uzbekistan arrives in Malaysia
At the invitation of the Prime Minister of Malaysia, Anwar Ibrahim, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, arrived in Malaysia on the evening of February 4 for an official visit.
At Kuala Lumpur International Airport, the President of Uzbekistan was welcomed by the Speaker of the House of Representatives of the Parliament of Malaysia, Johari bin Abdul, Minister of Higher Education Zambry Abdul Kadir, and other officials.
In honor of the arrival of the Leader of Uzbekistan, a guard of honor was lined up, and the national flags of both countries were raised.
The President met at the airport with the Speaker of the Malaysian Parliament, during which they exchanged views on the agenda of upcoming high-level meetings.
Special attention was given to further active cooperation and exchanges at the parliamentary level, the organization of mutual visits and events of existing friendship groups, and practical collaboration on legislative activities. The discussions also focused on supporting the implementation of key investment, infrastructure, social, and cultural-humanitarian programs.
The main events of the visit are scheduled for tomorrow, February 5.
The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Malaysia will hold high-level talks and participate in the Uzbekistan – Malaysia Business Forum. Several intergovernmental and interagency agreements are expected to be signed following the summit.