Malayziya bilan hamkorlikni chuqurlashtirish - O‘zbekiston tashqi siyosatining Osiyo mintaqasidagi muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biridir
Bugungi kunda Malayziya davlati bilan do‘stlik aloqalarini mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish davlatimizning Osiyo yo‘nalishidagi tashqi siyosatining ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib hisoblanadi.
Bu yil ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganiga 33 yil to‘ladi. Bu davr mobaynida O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi munosabatlar do‘stlik, tenglik, hurmat va bir-birining manfaatlarini hisobga olish kabi tamoyillarga asoslanib, izchil va samarali rivojlanib kelmoqda.
O‘zbek va malay xalqlari o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik rishtalari din mushtarakligi, urf-odatlar va madaniy qadriyatlarning o‘xshashligiga asoslanadi.
Mamlakatlarimiz tomonidan amalga oshirilayotgan "O‘zbekiston - 2030" va «Malaysia MADANI» rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha strategik dasturlarining asosiy maqsad va vazifalarida o‘xshashlik mavjud bo‘lib, ular barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash hamda aholining turmush sifati va farovonligini oshirishga qaratilgan.
Oliy darajadagi tashriflar va davlatlararo muloqotning yo‘lga qo‘yilgan mexanizmlari ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirish borasida muhim ahamiyat kasb etdi.
Bugungi kunga kelib, oliy darajada 6 ta tashrif amalga oshirildi. 2020 yilda ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida “do‘stlik guruhlari” tashkil etildi, bu esa parlamentlararo muloqotni sezilarli darajada faollashtirdi.
Xususan, 2023 yil aprel oyida Malayziya parlamenti Vakillar palatasi spikeri Johori bin Abdul O‘zbekistonga tashrif buyurdi, 2024 yil iyun oyida esa Malayziya parlamenti Senati spikerining o‘rinbosari Nur Jazlan Muhammad mamlakatimizga tashrif buyurdi. O‘z navbatida, o‘tgan yilning iyul oyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov boshchiligidagi parlament delegatsiyasi Malayziyaga javob tashrifi bilan bordi.
Ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida muntazam ravishda siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazilib, unda tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning kun tartibidagi dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
Bugungi kunga kelib, siyosiy maslahatlashuvlarning 6 ta bosqichi o‘tkazildi. Xususan, 2024 yil fevral va iyul oylarida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri boshchiligidagi delegatsiyalar Malayziyaga tashrif buyurdilar.
Ikki mamlakat o‘rtasida hukumatlararo va boshqa turdagi 25 ta hujjatdan iborat shartnomaviy-huquqiy baza shakllangan.
Bundan tashqari, Toshkent va Kuala-Lumpur BMT, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashi (OHICHK), Islom hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati kabi mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar doirasida yaqin hamkorlik qilib, bir-birlarining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab, global va mintaqaviy muammolar bo‘yicha qarashlarining yaqinligini namoyon etadilar.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi munosabatlarda yanada faol dinamika kuzatilmoqda. Ikki davlat rahbarlari – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim o‘rtasidagi faol va ishonchli siyosiy muloqot natijasida bugungi kunda O‘zbekiston va Malayziya hamkorligi mazmunan boyib, yanada yuqori darajaga ko‘tarilmoqda.
Shubhasiz, 2024 yilning may oyida Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama hamkorlikka sezilarli sur’at bag‘ishladi. Tashrif yakunida muhim kelishuvlarga erishildi va mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar kengayishi bo‘yicha yangi ufqlar belgilab olindi.
Xususan, ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot imzolandi. Unda siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar, savdo-investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada mustahkamlash tarafdori ekani tasdiqlandi. Ikki mamlakat rahbarlari yaqin kelajakda tomonlararo munosabatlarni keng qamrovli sheriklik darajasiga olib chiqish zarurligini ta’kidlashdi.
Tashrif doirasida Samarqandda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Malayziya biznes-forumi yakunida qiymati 3 milliard dollardan ziyod 19 ta investitsiyaviy bitimlar imzolandi.
Shu o‘rinda so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-sotiq aloqalari izchil rivojlanib borayotganini va 2020 yildan buyon 2,5 barobarga oshganini alohida ta’kidlash lozim. O‘zbekiston hududida Malayziya kapitali ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma korxonalar soni 37 taga yetdi.
Tashrif davomida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirish maqsadida amaldagi ikki tomonlama Savdo qo‘mitasini Hukumatlararo komissiyaga aylantirishga kelishib olindi. Uning birinchi yig‘ilishi 2024 yil may oyida Kuala-Lumpurda muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Bundan tashqari, tomonlar yuqori texnologik loyihalarni ilgari surish uchun maxsus O‘zbekiston-Malayziya sanoat zonasini tashkil etish to‘g‘risida kelishib oldilar. Albatta, bu hududning tashkil etilishi mamlakatlar o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini sezilarli darajada chuqurlashtirishga va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan qo‘shma ishlab chiqarish loyihalarni yo‘lga qo‘yishga zamin yaratadi.
Bu borada sanoat kooperatsiyasining muhim yo‘nalishi sifatida mikroelektronika va yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarishni qayd etish mumkin. Ma’lumki, Malayziya yarimo‘tkazgichlar sanoatini rivojlantirishda ilg‘or natijalarga erishgan bo‘lib, bu soha mamlakat yalpi ichki mahsulotining 25 foizini tashkil etadi. Bu davlat yarimo‘tkazgichlar eksporti bo‘yicha dunyoda 6-o‘rinda turadi va mikrochiplarni sinash va yig‘ish bo‘yicha esa jahon bozorining 13 foizini tashkil etadi.
Yaqin kelajakda Malayziya “mikrosxemalarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi davlat”ga aylanishni va jahondagi yarimo‘tkazgichlar savdosidagi ulushini hozirgi 7 foizdan 2029 yilga borib 14 foizgacha oshirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan. Bu borada 2024 yilda yarimo‘tkazgichlarni rivojlantirish bo‘yicha Milliy strategiya qabul qilinib, unga qariyb 107 milliard dollar investitsiya kiritish rejalashtirilgan.
Strategik kamyob resurslar salohiyatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston ham jahon bozorida talabgir bo‘layotgan yarimo‘tkazgichlar va mikroelektronika mahsulotlarini ishlab chiqarishni faol ravishda rivojlantirishni rejalashtirmoqda. Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, mamlakatimiz Malayziya bilan yarimo‘tkazgichlar sanoatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va ushbu sohada qo‘shma startap loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor.
Farmatsevtika sohasi ham sanoat kooperatsiyasining yana bir muhim yo‘nalishlaridan bo‘lishi mumkin. Malayziya mazkur sohada mahsulot ishlab chiqaruvchi yetakchi davlatlar qatoriga kiradi. 2024 yilda mamlakatning farmatsevtika tarmog‘idagi umumiy daromadi 1,7 milliard dollardan oshdi.
O‘zbekiston ham farmatsevtika sanoatini rivojlantirishni keng qo‘llab-quvvatlamoqda hamda dori vositalarini ishlab chiqarish uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan boy tabiiy resurslarga ega. Shu munosabat bilan dori vositalarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish hamda farmakologiya sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish uchun ulkan imkoniyatlar mavjud.
“Halol” mahsulotlar ishlab chiqarish sohasi ham O‘zbekiston-Malayziya hamkorligida muhim o‘rin tutadi. “Halol” mahsulotlarga global miqyosda talab oshib borayotgan bir paytda O‘zbekiston uchun ushbu yo‘nalish alohida ahamiyat kasb etadi. So‘nggi yillarda ushbu standartdagi mahsulotlar bozori jadal sur’atlar bilan o‘sib, bugungi kunda 2,6 trillion dollarni tashkil qilmoqda. Mutaxassislarning prognoziga ko‘ra, 2030 yilga kelib, bu ko‘rsatgich
5 trillion dollarga yetishi kutilmoqda.
O‘z navbatida, Malayziya “halol” mahsulotlarni eksport qiluvchi yirik davlatlardan biri hisoblanadi va oziq-ovqat, kosmetika va farmatsevtika mahsulotlarini “halol” sertifikatlash borasida jahon miqyosida yetakchi o‘rinni egallaydi. Bugungi kunda Malayziyaning umumiy eksportida “halol” mahsulotlarning ulushi 17,3 foizni tashkil etadi.
Qolaversa Malayziya Islom taraqqiyoti departamenti (JAKIM) “halol” mahsulot va xizmatlarini sertifikatlashtirishni nazorat qilish bo‘yicha yetakchi organ hisoblanadi. Mazkur tashkilot tomonidan taqdim qilinadigan sertifikatlar dunyoning 49 ta mamlakatida tan olinishi unga bo‘lgan ishonchning dunyo hamjamiyatida yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Ta’kidlash joizki, 2018 yildan boshlab Malayziya Islom taraqqiyoti departamenti va "O‘zstandart" agentligi o‘rtasida O‘zbekistonda "halol" sertifikatlash tizimini joriy etish bo‘yicha hamkorlik yulga qo‘yilgan. Ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada faollashtirish mamlakatimizda "halol" sanoatni rivojlantirish va O‘zbekistonning bu kabi mahsulotlarini global yetkazib berish zanjirlariga integratsiyalashuvi yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Ikki tomonlama hamkorlikning yana bir muhim yo‘nalishi islom bank-moliya tizimi bo‘lishi mumkin. Bu tizim bugungi kunda jahon moliya sektorining muhim qismiga aylanmoqda. Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, butun dunyodagi jami islom bank-moliya aktivlari 4,5 trillion dollardan oshadi. "Mordor Intelligence" xalqaro marketing kompaniyasi prognozlariga ko‘ra, 2024-2029 yillarda islom moliya bozorida o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 10 foizdan ortiqni tashkil qiladi.
O‘z navbatida, bugungi kunda Malayziya xalqaro islom moliyasi markazi sifatida tan olingan. U birinchilardan bo‘lib islom banki va sug‘urtasi to‘g‘risidagi qonunlarni joriy etdi. Islom banklararo pul bozorining hajmi bozor umumiy hajmining uchdan bir qismini tashkil etadi va shariatga muvofiq qimmatli qog‘ozlar ulushi esa kotirovka qilingan aksiyalarning 81 foizini tashkil qiladi.
Bundan tashqari, Malayziyada islom moliyasi sohasida ta’lim tizimi keng rivojlangan. Islom moliyasi sohasidagi xalqaro ta’lim markazi (INCEIF) bu yo‘nalishdagi yetakchi muassasa hisoblanadi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Malayziya tomoni bilan islom bankingni rivojlantirish, shuningdek bu sohada kadrlar tayyorlash va bank mutaxassislarining malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston va Malayziya o‘zaro hamjihatlikni chuqurlashtirish va ikki xalq madaniyatini boyitishga xizmat qilayotgan madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishga ham alohida e’tibor qaratmoqda.
Yildan-yilga turizm, sog‘liqni saqlash, sport sohalarida hamkorlik chuqurlashmoqda, madaniy aloqalar mustahkamlanib, ta’lim va akademik almashinuvlar kengaymoqda. Muntazam o‘tkazilayotgan qo‘shma konferensiyalar, simpoziumlar, ko‘rgazmalar, sayyohlik yarmarkalari, madaniyat va kino kunlari, konsert va festivallar buning yaqqol dalilidir.
Shu o‘rinda, ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi darajasi alohida e’tiborga loyiqdir. Masalan, Malayziya hukumatining texnik hamkorlik dasturi doirasida O‘zbekiston vazirlik va idoralarining 850 dan ortiq mutaxassisi Malayziyada turli qisqa muddatli kurslar va seminarlarda malakasini oshirgan. Bugungi kunda taxminan 500 nafar o‘zbek talabasi nufuzli Malayziya oliygohlarda tahsil olmoqda.
2021 yilda Urganch shahrida Malayziyaning “Binary” Xalqaro universiteti filiali ochildi. Unda menejment, axborot texnologiyalari va tadbirkorlik sohalari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlanishi yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan birga, mamlakatimiz Malayziyaning yetakchi oliy o‘quv yurtlari bilan “yashil” energetika, sun’iy intellekt, kreativ iqtisodiyot, islom banking, “halol” ishlab chiqarish sanoati va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirishga qiziqish bildirmoqda.
Turizm sohasidagi hamkorlik ulkan salohiyatga ega. Malayziya va O‘zbekiston fuqarolari uchun 30 kunlik vizasiz rejim joriy etilgan. Oqibatda so‘nggi yillarda O‘zbekistonga tashrif buyuruvchi malayziyalik sayyohlar soni barqaror o‘sib bormoqda. Agar 2023 yilda ularning soni 4396 kishini tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yil yakunlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 8854 kishiga yetdi.
Yurtimizda butun dunyo musulmonlari uchun katta qiziqish uyg‘otadigan ko‘plab betakror me’moriy obidalar, qadimiy masjid va madrasalar, islom olamining buyuk olimlari, ulamo va mutafakkirlari Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Bahouddin Naqshbandiy kabi ulug‘ shaxslarning qabrlari joylashgan.
Shu o‘rinda e’tirof etish joizki, ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar tufayli O‘zbekiston bugungi kunda islom dunyosidagi eng yirik ziyorat maskanlaridan biriga aylanmoqda. Turli global reytinglarda mamlakatimizning o‘rni oshib borayotgani ham shundan dalolat beradi. Xususan, Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) indeksida respublika xalqaro ziyorat turizmi yo‘nalishi bo‘yicha 140 mamlakat orasida 13-o‘rinni egalladi. "Halal in Travel Awards 2023" marosimida Xiva "Yilning islom yo‘nalishi" mukofotiga sazovor bo‘ldi.
E’tiborlisi, 2024 yilda O‘zbekiston Malayziya tomonidan nufuzli mukofotga sazovor bo‘ldi. Mamlakatimiz "Osiyo mintaqasida boy me’moriy merosga ega bo‘gan yilning eng yaxshi manzili" nominatsiyasida e’tirof etildi. Shu munosabat bilan ikki davlat tarixiy islom yodgorliklari joylashgan Buxoro, Samarqand, Toshkent, Xiva shaharlari bo‘ylab ziyorat turizmini rivojlantirishga e’tibor qaratgan holda qo‘shma turlarni tashkil etish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishi muhimdir.
Umuman olganda, O‘zbekiston va Malayziya o‘zaro hamkorlikning aksariyat yo‘nalishlari bo‘yicha manfaatlari mushtarak bo‘lgan uzoq muddatli sheriklar ekanini katta ishonch bilan ta’kidlash mumkin. Munosabatlarimizda davlatlar xalqlari farovonligi yo‘lida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratildi.

Углубление взаимодействия с Малайзией – один из важных приоритетов внешней политики Узбекистана на азиатском направлении
Укрепление отношений дружбы и развитие многопланового партнёрства с Малайзией выступает одним из важных приоритетов внешней политики Республики Узбекистан в азиатском направлении.
В этом году исполняется 33 года установлению дипломатических связей между странами. За этот период узбекско-малазийские отношения последовательно и плодотворно развивались, основываясь на принципах дружбы, равенства, уважения и учёта интересов друг друга.
Традиционные тесные узы дружбы между узбекским
и малазийским народами основаны на общности религии, схожести обычаев и культурных ценностей.
Основные цели и задачи, реализуемых нашими странами стратегических программ развития и модернизации «Узбекистан - 2030» и «Malaysia MADANI», также демонстрируют определенную схожесть и направлены на обеспечение устойчивого экономического роста и повышение качества жизни и благосостояния населения.
Важную роль в продвижении и углублении двустороннего взаимодействия сыграли визиты на высшем уровне и налаженные механизмы межгосударственного диалога.
На сегодняшний день состоялось 6 визитов на высшем уровне. В 2020 году созданы «группы дружбы» между парламентами двух стран, что позволило значительно активизировать межпарламентский диалог. Так, в апреле 2023 года состоялся визит спикера Палаты представителей парламента Малайзии Жохари бин Абдула в Узбекистан, а в июне 2024 года нашу страну посетил заместитель спикера Сената парламента Малайзии Нур Джазлан Мохамад. В свою очередь, в июле прошлого года парламентская делегация во главе со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддином Исмоиловым с ответным визитом побывала в Малайзии.
На регулярной основе проводятся политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран, где стороны обсуждают актуальные вопросы двусторонней повестки. На сегодня прошло 6 раундов политконсультаций. В феврале и в июле 2024 года состоялись визиты делегаций во главе с министром иностранных дел Республики Узбекистан в Малайзию.
Между странами сформирована договорно-правовая база, которая насчитывает 25 документов межправительственного и иного характера.
Кроме того, Ташкент и Куала-Лумпур осуществляют тесную координацию в рамках региональных и международных организаций, таких как ООН, СВМДА, Организация исламского сотрудничества, Движение неприсоединения, оказывая друг другу поддержку продвигаемым инициативам и демонстрируя близость позиций по наиболее актуальным проблемам глобального и регионального характера.
При этом, важно отметить, что более активная динамика
в узбекско-малазийских отношениях стала наблюдаться в последние годы. Благодаря активному, доверительному политического диалогу между лидерами двух стран – Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом, сегодня узбекско-малазийское сотрудничество наполняется новым содержанием и выходит на более высокий уровень.
Безусловно, состоявшийся в мае 2024 года визит Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима в Узбекистан придал значительный импульс двустороннему взаимодействию. По его итогам были достигнуты важные договорённости и обозначены новые ориентиры по дальнейшему расширению сотрудничества между странами.
В частности, было подписано Совместное заявление об углублении многопланового сотрудничества, в котором подтверждена приверженность дальнейшему укреплению политического диалога, межпарламентских связей, торгово-инвестиционного и культурно-гуманитарного взаимодействия. Лидерами обозначена необходимость в ближайшем будущем вывести двусторонние отношения на уровень всеобъемлющего партнёрства.
По итогам прошедшего в рамках визита Узбекско-Малайзийского бизнес-форума в Самарканде подписан солидный пакет из 19 инвестиционных соглашений стоимостью более 3 миллиардов долларов.
В данном контексте важно подчеркнуть, что в последние годы наблюдается стабильный рост двустороннего товарооборота между странами, который с 2020 года увеличился в 2,5 раза. Количество совместных предприятий с участием малазийского капитала на территории Узбекистана достигло 37.
В ходе визита в целях дальнейшей активизации торгово-экономического сотрудничества действующий двусторонний Комитет по торговле было решено преобразовать в Межправительственную комиссию. Ее первое заседание уже успешно прошло в Куала-Лумпуре в мае 2024 г.
Кроме того, стороны договорились создать специальную Узбекско-Малайзийскую промышленную зону для продвижения высокотехнологичных проектов. Безусловно, её создание позволит значительно углубить промышленную кооперацию между странами
и заложит основу для формирования совместных производств
с высокой добавленной стоимостью.
В этом ключе, важным направлением такого сотрудничества может стать производство микроэлектроники и полупроводников. Как известно, Малайзия достигла высоких показателей в развитии полупроводниковой промышленности, которая обеспечивает 25% ВВП страны. Страна занимает 6-е место в мире по экспорту полупроводников, на нее приходится 13% мирового рынка тестирования и сборки микрочипов.
В ближайшей перспективе Малайзия поставила перед собой цель превратиться в ведущую «державу по разработке микросхем»
и увеличить свою долю в мировой торговле полупроводниками
с нынешних 7 % до 14 % к 2029 году. Для этого в 2024 году была принята Национальная стратегия в области развития полупроводников, на реализацию которой планируется инвестировать около 107 миллиардов долларов.
Узбекистан, обладающий значительным ресурсным потенциалом редкоземельных металлов, также нацелен активно развивать производство полупроводников и микроэлектронной продукции, которые становятся все более востребованными на глобальном рынке. В этой связи, наша страна заинтересована в налаживании взаимодействия с Малайзией по развитию полупроводниковой промышленности и запуске совместных стартап-проектов в этой сфере.
Другим значимым направлением промышленной кооперации может стать фармацевтика. Малайзия является одним из лидеров
в производстве фармацевтической продукции. В 2024 году общая прибыль данной отрасли составила более 1,7 миллиарда долларов.
Узбекистан также активно поддерживает развитие фармацевтической промышленности и обладает богатыми природными ресурсами, которые могут использоваться для производства лекарственных средств. В этой связи существует большой потенциал для создания совместных фармацевтических производств и проведения научных исследований в области фармакологии.
Важной сферой узбекско-малазийского сотрудничества также выступает «халяль»-индустрия. Это направление представляет для Узбекистана особый интерес, принимая во внимание текущие тенденции ее роста в глобальном масштабе.
В последние годы мировой рынок «халяльной» продукции стремительно растёт и сегодня он оценивается в 2,6 триллиона долларов. По прогнозам, к 2030 году он достигнет 5 триллионов долларов.
В свою очередь, Малайзия входит в число крупнейших экспортёров «халяльной» продукции и признаётся мировым лидером в сертификации «халяль», в том числе продуктов питания, косметических товаров, фармацевтических препаратов. Сегодня экспорт этой продукции в Малайзии составляет 17,3% от общего объёма экспорта страны.
Регулятором «халяль»-индустрии выступает Департамент по Исламскому развитию Малайзии (JAKIM), который является ведущим органом по сертификации «халяльных» продуктов и услуг в стране. Его сертификат признается в 49 странах мира, что свидетельствует о высоком уровне доверия к нему и его международном признании.
Следует отметить, что с 2018 г. между Департаментом по Исламскому развитию Малайзии и Агентством «Узстандарт» начато сотрудничество по внедрению системы сертификации «халяль» в Узбекистане. Дальнейшая активизация сотрудничества в данном направлении позволит существенно повысить конкурентоспособность узбекских товаров на рынках мусульманских стран и сыграет важную роль на пути интеграции Узбекистана в глобальные цепочки поставок «халяльной» продукции.
Еще одним ключевым направлением двустороннего взаимодействия становится исламский банкинг. Согласно данным Исламской корпорации развития частного сектора, совокупные исламские банковские и финансовые активы во всём мире превышают 4,5 триллиона долларов. По прогнозам международной маркетинговой компании «Mordor Intelligence», в 2024-2029 годы на рынке исламских финансов среднегодовой темп роста составит более 10%.
В свою очередь, на сегодняшний день Малайзия признана международным центром исламских финансов. Она одна из первых внедрила законы об исламском банкинге и страховании. Размер исламского межбанковского денежного рынка составляет около одной трети от общего объема рынка, а на долю ценных бумаг, соответствующих шариату, приходится 81% котируемых акций.
Кроме того, в Малайзии хорошо развита система подготовки кадров в области исламских финансов. Международный центр образования в области исламских финансов (INCEIF) является ведущим учреждением в этом направлении. В этой связи, Узбекистан заинтересован в активизации сотрудничества с малазийской стороной по развитию исламского банкинга в нашей стране, а также в подготовке кадров и повышении квалификации специалистов банковской сферы.
Особое значение Узбекистан и Малайзия придают расширению культурно-гуманитарных связей, которые способствуют углублению взаимопонимания и взаимообогащению культур двух народов.
C каждым годом расширяется сотрудничество в сфере туризма, здравоохранения, спорта, укрепляются культурные связи, расширяются образовательные и академические обмены. Этому способствуют регулярно проводимые совместные конференции, симпозиумы, выставки, туристические ярмарки, дни культуры и кино, концерты и фестивали.
Отдельного внимания заслуживает достигнутый уровень двустороннего взаимодействия в сфере образования и подготовки кадров. Так, в рамках Программы технического сотрудничества правительства Малайзии более 850 специалистов министерств и ведомств Узбекистана повысили свою квалификацию на различных краткосрочных курсах и семинарах в Малайзии. На сегодняшний день около 500 узбекских студентов получают образование в престижных малазийских университетах.
В 2021 году в Ургенче был открыт филиал малазийского Международного университета «Binary», который готовит специалистов в сфере менеджмента, информационных технологий и предпринимательства. При этом, наша страна заинтересована в дальнейшем расширении сотрудничества с ведущими вузами Малайзии по таким направлениям как «зелёная» энергетика, искусственный интеллект, креативная экономика, исламский банкинг, «халяль»-индустрия и др.
Огромный потенциал сотрудничества наличествует в туристической сфере. Как для граждан Малайзии, так и Узбекистана действует 30-дневный безвизовый режим. Благодаря этому в последние годы наблюдается стабильный рост количества малазийских туристов, посещающих Узбекистан. Если в 2023 году их число составило 4396 человек, то по итогам 2024 года их количество достигло 8854 человек.
На территории нашей республики расположено большое количество уникальных архитектурных памятников, древних мечетей и медресе, усыпальниц и захоронений великих исламских теологов, ученых и мыслителей, таких как Имам аль-Бухари, Имам Термези, Имам Мотуриди, Бахауддин Накшбанди и др., которые вызывают огромный интерес у мусульман всего мира.
Надо признать, что благодаря предпринимаемым мерам по развитию зиёрат-туризма в нашей республике, сегодня Узбекистан становится одним из крупнейших центров паломничества в исламском мире. Об этом свидетельствует рост позиций нашей страны в различных глобальных рейтингах. Так, в индексе Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) республика заняла 13-е место среди 140 стран по направлению международного паломнического туризма. На церемонии Halal in Travel Awards 2023 Хива была удостоена награды «Исламское направление года».
Примечательно, что в 2024 году Узбекистан был удостоен престижной премии со стороны Малайзии. Наша страна признана в номинации «Лучшая дестинация года для путешествия в Азии с богатым архитектурным наследием». В этой связи, странам важно расширить сотрудничество по созданию совместных туров с акцентом на развитие зиёрат туризма по городам Бухара, Самарканд, Ташкент, Хива, где сосредоточены исторические исламские памятники.
В целом, можно с большой долей уверенности отметить, что Узбекистан и Малайзия являются долгосрочными партнёрами, интересы которых совпадают по большинству направлений взаимодействия. В наших отношениях заложен прочный фундамент для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества во благо народов двух государств.