Malayziya bilan hamkorlikni chuqurlashtirish - O‘zbekiston tashqi siyosatining Osiyo mintaqasidagi muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biridir
Bugungi kunda Malayziya davlati bilan do‘stlik aloqalarini mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish davlatimizning Osiyo yo‘nalishidagi tashqi siyosatining ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib hisoblanadi.
Bu yil ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganiga 33 yil to‘ladi. Bu davr mobaynida O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi munosabatlar do‘stlik, tenglik, hurmat va bir-birining manfaatlarini hisobga olish kabi tamoyillarga asoslanib, izchil va samarali rivojlanib kelmoqda.
O‘zbek va malay xalqlari o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik rishtalari din mushtarakligi, urf-odatlar va madaniy qadriyatlarning o‘xshashligiga asoslanadi.
Mamlakatlarimiz tomonidan amalga oshirilayotgan "O‘zbekiston - 2030" va «Malaysia MADANI» rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha strategik dasturlarining asosiy maqsad va vazifalarida o‘xshashlik mavjud bo‘lib, ular barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash hamda aholining turmush sifati va farovonligini oshirishga qaratilgan.
Oliy darajadagi tashriflar va davlatlararo muloqotning yo‘lga qo‘yilgan mexanizmlari ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirish borasida muhim ahamiyat kasb etdi.
Bugungi kunga kelib, oliy darajada 6 ta tashrif amalga oshirildi. 2020 yilda ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida “do‘stlik guruhlari” tashkil etildi, bu esa parlamentlararo muloqotni sezilarli darajada faollashtirdi.
Xususan, 2023 yil aprel oyida Malayziya parlamenti Vakillar palatasi spikeri Johori bin Abdul O‘zbekistonga tashrif buyurdi, 2024 yil iyun oyida esa Malayziya parlamenti Senati spikerining o‘rinbosari Nur Jazlan Muhammad mamlakatimizga tashrif buyurdi. O‘z navbatida, o‘tgan yilning iyul oyida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikeri Nuriddin Ismoilov boshchiligidagi parlament delegatsiyasi Malayziyaga javob tashrifi bilan bordi.
Ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida muntazam ravishda siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazilib, unda tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning kun tartibidagi dolzarb masalalarini muhokama qiladilar.
Bugungi kunga kelib, siyosiy maslahatlashuvlarning 6 ta bosqichi o‘tkazildi. Xususan, 2024 yil fevral va iyul oylarida O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri boshchiligidagi delegatsiyalar Malayziyaga tashrif buyurdilar.
Ikki mamlakat o‘rtasida hukumatlararo va boshqa turdagi 25 ta hujjatdan iborat shartnomaviy-huquqiy baza shakllangan.
Bundan tashqari, Toshkent va Kuala-Lumpur BMT, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashi (OHICHK), Islom hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati kabi mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar doirasida yaqin hamkorlik qilib, bir-birlarining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab, global va mintaqaviy muammolar bo‘yicha qarashlarining yaqinligini namoyon etadilar.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi munosabatlarda yanada faol dinamika kuzatilmoqda. Ikki davlat rahbarlari – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohim o‘rtasidagi faol va ishonchli siyosiy muloqot natijasida bugungi kunda O‘zbekiston va Malayziya hamkorligi mazmunan boyib, yanada yuqori darajaga ko‘tarilmoqda.
Shubhasiz, 2024 yilning may oyida Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi ikki tomonlama hamkorlikka sezilarli sur’at bag‘ishladi. Tashrif yakunida muhim kelishuvlarga erishildi va mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlar kengayishi bo‘yicha yangi ufqlar belgilab olindi.
Xususan, ko‘p qirrali hamkorlikni chuqurlashtirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonot imzolandi. Unda siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar, savdo-investitsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada mustahkamlash tarafdori ekani tasdiqlandi. Ikki mamlakat rahbarlari yaqin kelajakda tomonlararo munosabatlarni keng qamrovli sheriklik darajasiga olib chiqish zarurligini ta’kidlashdi.
Tashrif doirasida Samarqandda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Malayziya biznes-forumi yakunida qiymati 3 milliard dollardan ziyod 19 ta investitsiyaviy bitimlar imzolandi.
Shu o‘rinda so‘nggi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-sotiq aloqalari izchil rivojlanib borayotganini va 2020 yildan buyon 2,5 barobarga oshganini alohida ta’kidlash lozim. O‘zbekiston hududida Malayziya kapitali ishtirokida tashkil etilgan qo‘shma korxonalar soni 37 taga yetdi.
Tashrif davomida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada faollashtirish maqsadida amaldagi ikki tomonlama Savdo qo‘mitasini Hukumatlararo komissiyaga aylantirishga kelishib olindi. Uning birinchi yig‘ilishi 2024 yil may oyida Kuala-Lumpurda muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Bundan tashqari, tomonlar yuqori texnologik loyihalarni ilgari surish uchun maxsus O‘zbekiston-Malayziya sanoat zonasini tashkil etish to‘g‘risida kelishib oldilar. Albatta, bu hududning tashkil etilishi mamlakatlar o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini sezilarli darajada chuqurlashtirishga va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan qo‘shma ishlab chiqarish loyihalarni yo‘lga qo‘yishga zamin yaratadi.
Bu borada sanoat kooperatsiyasining muhim yo‘nalishi sifatida mikroelektronika va yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarishni qayd etish mumkin. Ma’lumki, Malayziya yarimo‘tkazgichlar sanoatini rivojlantirishda ilg‘or natijalarga erishgan bo‘lib, bu soha mamlakat yalpi ichki mahsulotining 25 foizini tashkil etadi. Bu davlat yarimo‘tkazgichlar eksporti bo‘yicha dunyoda 6-o‘rinda turadi va mikrochiplarni sinash va yig‘ish bo‘yicha esa jahon bozorining 13 foizini tashkil etadi.
Yaqin kelajakda Malayziya “mikrosxemalarni ishlab chiqarish bo‘yicha yetakchi davlat”ga aylanishni va jahondagi yarimo‘tkazgichlar savdosidagi ulushini hozirgi 7 foizdan 2029 yilga borib 14 foizgacha oshirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan. Bu borada 2024 yilda yarimo‘tkazgichlarni rivojlantirish bo‘yicha Milliy strategiya qabul qilinib, unga qariyb 107 milliard dollar investitsiya kiritish rejalashtirilgan.
Strategik kamyob resurslar salohiyatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston ham jahon bozorida talabgir bo‘layotgan yarimo‘tkazgichlar va mikroelektronika mahsulotlarini ishlab chiqarishni faol ravishda rivojlantirishni rejalashtirmoqda. Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, mamlakatimiz Malayziya bilan yarimo‘tkazgichlar sanoatini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va ushbu sohada qo‘shma startap loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor.
Farmatsevtika sohasi ham sanoat kooperatsiyasining yana bir muhim yo‘nalishlaridan bo‘lishi mumkin. Malayziya mazkur sohada mahsulot ishlab chiqaruvchi yetakchi davlatlar qatoriga kiradi. 2024 yilda mamlakatning farmatsevtika tarmog‘idagi umumiy daromadi 1,7 milliard dollardan oshdi.
O‘zbekiston ham farmatsevtika sanoatini rivojlantirishni keng qo‘llab-quvvatlamoqda hamda dori vositalarini ishlab chiqarish uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan boy tabiiy resurslarga ega. Shu munosabat bilan dori vositalarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etish hamda farmakologiya sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish uchun ulkan imkoniyatlar mavjud.
“Halol” mahsulotlar ishlab chiqarish sohasi ham O‘zbekiston-Malayziya hamkorligida muhim o‘rin tutadi. “Halol” mahsulotlarga global miqyosda talab oshib borayotgan bir paytda O‘zbekiston uchun ushbu yo‘nalish alohida ahamiyat kasb etadi. So‘nggi yillarda ushbu standartdagi mahsulotlar bozori jadal sur’atlar bilan o‘sib, bugungi kunda 2,6 trillion dollarni tashkil qilmoqda. Mutaxassislarning prognoziga ko‘ra, 2030 yilga kelib, bu ko‘rsatgich
5 trillion dollarga yetishi kutilmoqda.
O‘z navbatida, Malayziya “halol” mahsulotlarni eksport qiluvchi yirik davlatlardan biri hisoblanadi va oziq-ovqat, kosmetika va farmatsevtika mahsulotlarini “halol” sertifikatlash borasida jahon miqyosida yetakchi o‘rinni egallaydi. Bugungi kunda Malayziyaning umumiy eksportida “halol” mahsulotlarning ulushi 17,3 foizni tashkil etadi.
Qolaversa Malayziya Islom taraqqiyoti departamenti (JAKIM) “halol” mahsulot va xizmatlarini sertifikatlashtirishni nazorat qilish bo‘yicha yetakchi organ hisoblanadi. Mazkur tashkilot tomonidan taqdim qilinadigan sertifikatlar dunyoning 49 ta mamlakatida tan olinishi unga bo‘lgan ishonchning dunyo hamjamiyatida yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Ta’kidlash joizki, 2018 yildan boshlab Malayziya Islom taraqqiyoti departamenti va "O‘zstandart" agentligi o‘rtasida O‘zbekistonda "halol" sertifikatlash tizimini joriy etish bo‘yicha hamkorlik yulga qo‘yilgan. Ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada faollashtirish mamlakatimizda "halol" sanoatni rivojlantirish va O‘zbekistonning bu kabi mahsulotlarini global yetkazib berish zanjirlariga integratsiyalashuvi yo‘lida muhim qadam bo‘ladi.
Ikki tomonlama hamkorlikning yana bir muhim yo‘nalishi islom bank-moliya tizimi bo‘lishi mumkin. Bu tizim bugungi kunda jahon moliya sektorining muhim qismiga aylanmoqda. Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, butun dunyodagi jami islom bank-moliya aktivlari 4,5 trillion dollardan oshadi. "Mordor Intelligence" xalqaro marketing kompaniyasi prognozlariga ko‘ra, 2024-2029 yillarda islom moliya bozorida o‘rtacha yillik o‘sish sur’ati 10 foizdan ortiqni tashkil qiladi.
O‘z navbatida, bugungi kunda Malayziya xalqaro islom moliyasi markazi sifatida tan olingan. U birinchilardan bo‘lib islom banki va sug‘urtasi to‘g‘risidagi qonunlarni joriy etdi. Islom banklararo pul bozorining hajmi bozor umumiy hajmining uchdan bir qismini tashkil etadi va shariatga muvofiq qimmatli qog‘ozlar ulushi esa kotirovka qilingan aksiyalarning 81 foizini tashkil qiladi.
Bundan tashqari, Malayziyada islom moliyasi sohasida ta’lim tizimi keng rivojlangan. Islom moliyasi sohasidagi xalqaro ta’lim markazi (INCEIF) bu yo‘nalishdagi yetakchi muassasa hisoblanadi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Malayziya tomoni bilan islom bankingni rivojlantirish, shuningdek bu sohada kadrlar tayyorlash va bank mutaxassislarining malakasini oshirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston va Malayziya o‘zaro hamjihatlikni chuqurlashtirish va ikki xalq madaniyatini boyitishga xizmat qilayotgan madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishga ham alohida e’tibor qaratmoqda.
Yildan-yilga turizm, sog‘liqni saqlash, sport sohalarida hamkorlik chuqurlashmoqda, madaniy aloqalar mustahkamlanib, ta’lim va akademik almashinuvlar kengaymoqda. Muntazam o‘tkazilayotgan qo‘shma konferensiyalar, simpoziumlar, ko‘rgazmalar, sayyohlik yarmarkalari, madaniyat va kino kunlari, konsert va festivallar buning yaqqol dalilidir.
Shu o‘rinda, ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikning bugungi darajasi alohida e’tiborga loyiqdir. Masalan, Malayziya hukumatining texnik hamkorlik dasturi doirasida O‘zbekiston vazirlik va idoralarining 850 dan ortiq mutaxassisi Malayziyada turli qisqa muddatli kurslar va seminarlarda malakasini oshirgan. Bugungi kunda taxminan 500 nafar o‘zbek talabasi nufuzli Malayziya oliygohlarda tahsil olmoqda.
2021 yilda Urganch shahrida Malayziyaning “Binary” Xalqaro universiteti filiali ochildi. Unda menejment, axborot texnologiyalari va tadbirkorlik sohalari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlanishi yo‘lga qo‘yildi. Shu bilan birga, mamlakatimiz Malayziyaning yetakchi oliy o‘quv yurtlari bilan “yashil” energetika, sun’iy intellekt, kreativ iqtisodiyot, islom banking, “halol” ishlab chiqarish sanoati va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirishga qiziqish bildirmoqda.
Turizm sohasidagi hamkorlik ulkan salohiyatga ega. Malayziya va O‘zbekiston fuqarolari uchun 30 kunlik vizasiz rejim joriy etilgan. Oqibatda so‘nggi yillarda O‘zbekistonga tashrif buyuruvchi malayziyalik sayyohlar soni barqaror o‘sib bormoqda. Agar 2023 yilda ularning soni 4396 kishini tashkil etgan bo‘lsa, 2024 yil yakunlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 8854 kishiga yetdi.
Yurtimizda butun dunyo musulmonlari uchun katta qiziqish uyg‘otadigan ko‘plab betakror me’moriy obidalar, qadimiy masjid va madrasalar, islom olamining buyuk olimlari, ulamo va mutafakkirlari Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiy, Bahouddin Naqshbandiy kabi ulug‘ shaxslarning qabrlari joylashgan.
Shu o‘rinda e’tirof etish joizki, ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar tufayli O‘zbekiston bugungi kunda islom dunyosidagi eng yirik ziyorat maskanlaridan biriga aylanmoqda. Turli global reytinglarda mamlakatimizning o‘rni oshib borayotgani ham shundan dalolat beradi. Xususan, Global Muslim Travel Index (GMTI-2023) indeksida respublika xalqaro ziyorat turizmi yo‘nalishi bo‘yicha 140 mamlakat orasida 13-o‘rinni egalladi. "Halal in Travel Awards 2023" marosimida Xiva "Yilning islom yo‘nalishi" mukofotiga sazovor bo‘ldi.
E’tiborlisi, 2024 yilda O‘zbekiston Malayziya tomonidan nufuzli mukofotga sazovor bo‘ldi. Mamlakatimiz "Osiyo mintaqasida boy me’moriy merosga ega bo‘gan yilning eng yaxshi manzili" nominatsiyasida e’tirof etildi. Shu munosabat bilan ikki davlat tarixiy islom yodgorliklari joylashgan Buxoro, Samarqand, Toshkent, Xiva shaharlari bo‘ylab ziyorat turizmini rivojlantirishga e’tibor qaratgan holda qo‘shma turlarni tashkil etish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishi muhimdir.
Umuman olganda, O‘zbekiston va Malayziya o‘zaro hamkorlikning aksariyat yo‘nalishlari bo‘yicha manfaatlari mushtarak bo‘lgan uzoq muddatli sheriklar ekanini katta ishonch bilan ta’kidlash mumkin. Munosabatlarimizda davlatlar xalqlari farovonligi yo‘lida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratildi.

Deepening cooperation with Malaysia is one of the important priorities of Uzbekistan's foreign policy in the Asian direction
Strengthening friendly relations and developing a multifaceted partnership with Malaysia is one of the important priorities of Uzbekistan's foreign policy in Asian direction.
This year marks the 33rd anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries. Over this period, Uzbek-Malaysian relations have been developing consistently and fruitfully, based on the principles of friendship, equality, mutual support, respect and consideration of each other's interests.
The traditional close ties of friendship between the Uzbek and Malaysian peoples are based on common religion, similarity of customs and cultural values.
The main goals and objectives of the strategic development and modernization programs «Uzbekistan-2030» and «Malaysia MADANI» implemented by our countries also demonstrate similarity and are aimed at ensuring sustainable economic growth and improving the quality of life and well-being of the population.
High-level visits and established mechanisms of interstate dialog have played an important role in promoting and deepening bilateral interaction.
To date, six high-level visits have been conducted. In 2020, «friendship groups» were established between the parliaments of the two countries, which significantly intensified inter-parliamentary dialogue. Consequently, in April 2023, Johari bin Abdul, Speaker of the House of Representatives of the Malaysian Parliament, visited Uzbekistan. In June 2024, Nur Jazlan Mohamed, the Deputy President of the Senate of the Parliament of Malaysia visited our country. In return, a parliamentary delegation led by Speaker of the Legislative Chamber of Oliy Majlis Nuriddin Ismoilov paid a visit to Malaysia in July 2024.
Political consultations between the foreign ministries of the two countries are held regularly, where the sides discuss current issues on the bilateral agenda. Six rounds of political consultations have taken place thus far. Notably, delegations led by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan visited Malaysia in February and July of 2024.
A solid legal framework has been established between the two countries, consisting of 25 intergovernmental and other documents.
Furthermore, Tashkent and Kuala Lumpur closely coordinate within the framework of regional and international organizations such as the UN, CICA, the Organization of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, mutually supporting each other's initiatives and demonstrating a convergence of positions on the most pressing global and regional issues.
It is important to note that a more active dynamic in Uzbek-Malaysian relations has been observed in recent years. Thanks to the active and trusting political dialogue between the leaders of the two countries - President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Malaysia Anwar Ibrahim, Uzbek-Malaysian cooperation is now filled with new content and reaching a higher level.
Undoubtedly, Anwar Ibrahim's visit to Uzbekistan in May 2024 gave a significant impetus to bilateral interaction. As a result of this visit, important agreements were reached and new directions were outlined for further expanding cooperation between the countries.
In particular, a Joint Statement on Deepening Multifaceted Cooperation was signed, which reaffirmed the commitment to further strengthening of political dialog, inter-parliamentary ties, trade and investment, cultural and humanitarian interaction. The leaders emphasized the need to elevate bilateral relations to the level of a comprehensive partnership in the near future.
Following the Uzbek-Malaysian Business Forum held in Samarkand as part of the visit, a solid package of 19 investment agreements worth over $3 billion was signed.
In this context, it is important to emphasize that in recent years there has been a steady growth in bilateral trade turnover between the countries, which has increased 2.5 times since 2020. The number of joint ventures with Malaysian capital in Uzbekistan has reached 37.
During the visit, in order to further intensify trade and economic cooperation, it was decided to transform the existing bilateral Trade Committee into an Intergovernmental Commission. Its first meeting was successfully held in Kuala Lumpur in May 2024.
In addition, the parties agreed to create a special Uzbek-Malaysian industrial zone to promote high-tech projects. Undoubtedly, its creation will significantly deepen industrial cooperation between the countries and lay the foundation for the formation of joint productions with high added value.
In this context, an important direction of industrial cooperation could be the production of microelectronics and semiconductors. As it is known, Malaysia has achieved high results in the development of the semiconductor industry, which accounts for 25% of the country's GDP. It ranks 6th in the world in semiconductor exports and accounts for 13% of the global market for testing and assembling microchips.
In the near future, Malaysia has set a goal of becoming a leading «chip design powerhouse» and increasing its share of the global semiconductor trade from the current 7% to 14% by 2029. To achieve this goal, a National Semiconductor Development Strategy was adopted in 2024, with plans to invest about $107 billion in its implementation.
Uzbekistan, which has a significant resource potential of rare earth metals, also aims to actively develop the production of semiconductors and microelectronic products, which are becoming increasingly in demand on the global market. In this regard, our country is interested in establishing cooperation with Malaysia to develop the semiconductor industry and launch joint startup projects in this area.
Another significant direction of industrial cooperation could be pharmaceuticals. Malaysia is one of the leaders in the production of pharmaceutical products. In 2024, the profit of its pharmaceutical industry amounted to more than $1.7 billion.
Uzbekistan also actively supports the development of the pharmaceutical industry and has abundant natural resources that can be used for the production of medicines. In this regard, there is a great potential for creating joint ventures for the production of pharmaceuticals, as well as conducting joint scientific research in the field of pharmacology.
An important area of Uzbek-Malaysian cooperation is also the «halal» industry. This sphere is of particular interest to Uzbekistan taking into account the current trends of its growth on a global scale. In recent years, the global «halal» market has been growing rapidly and is now valued at $2.6 trillion. According to forecasts, by 2030 it will reach $5 trillion.
In turn, Malaysia is among the largest exporters of «halal» products and is recognized as a world leader in «halal» certification, including food, cosmetics, and pharmaceuticals. Today, exports of these products in Malaysia account for 17.3% of the country's total exports.
The «halal» industry is regulated by the Department of Islamic Development of Malaysia, known as JAKIM, which serves as the competent authority being responsible for halal certification in Malaysia. Its certificate is recognized in 49 countries around the world, which indicates a high level of confidence in this certificate and its international recognition.
It should be noted that since 2018, the Department of Islamic Development of Malaysia and the Agency “Uzstandart” started cooperation on the introduction of «halal» certification system in Uzbekistan. Further intensification of cooperation in this direction will significantly increase the competitiveness of Uzbek goods in the markets of Muslim countries and will play an important role on the way of Uzbekistan's integration into the global supply chains of «halal» products.
Islamic banking may become another key area of bilateral cooperation. Today, the Islamic banking system is increasingly becoming an important part of the global financial sector. According to the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector, total Islamic banking and financial assets worldwide exceed $4.5 trillion. According to forecasts by the international market research company «Mordor Intelligence», the compound annual growth rate in the Islamic finance market will be more than 10% in 2024-2029.
To date, Malaysia is recognized as an international center of Islamic finance. It was one of the first to introduce laws on Islamic banking and Islamic insurance. The size of the Islamic interbank money market is about one-third of the total market, and Shariah-compliant securities account for 81% of listed stocks. In addition, Malaysia has a well-developed training system in the field of Islamic finance. The International Center for Education in Islamic Finance (INCEIF) is the leading institution in this direction. In this regard, Uzbekistan is interested in intensifying cooperation with the Malaysian side on the development of Islamic banking in our country, as well as in training specialists in this sphere.
Uzbekistan and Malaysia attach particular importance to the expansion of cultural and humanitarian ties, which contribute to deepening mutual understanding and enrichment of the cultures of the two peoples.
Every year, cooperation in tourism, health care and sports is expanding, educational and academic exchanges are being strengthening. This facilitated by regular joint conferences, symposia, exhibitions, tourism fairs, culture and cinema days, concerts and festivals.
The achieved level of bilateral cooperation in the sphere of education and personnel training deserves special attention. For example, within the framework of the Malaysian Government's Technical Cooperation Program, more than 850 specialists from Uzbek ministries and agencies have upgraded their qualifications at various short-term courses and seminars in Malaysia. Today, about 500 Uzbek students are studying at prestigious Malaysian universities.
In 2021, a branch of Malaysia's «Binary» International University was opened in Urgench, which trains specialists in management, information technology and entrepreneurship. At the same time, our country is interested in further expansion of cooperation with leading universities in Malaysia in such areas as green energy, artificial intelligence, creative economy, Islamic banking, «halal» industry and others.
There is huge potential for cooperation in the tourism sector. Both citizens of Malaysia and Uzbekistan have a 30-day visa-free regime. Thanks to this, in recent years there has been a steady growth in the number of Malaysian tourists visiting Uzbekistan. If in 2023 their number was 4396 people, then by the end of 2024 their number reached 8854 people.
On the territory of our republic there is a large number of unique architectural monuments, ancient mosques and madrassas, tombs and burial places of great Islamic theologians, scientists such as Imam al-Bukhari, Imam at-Termezi, Imam Moturidi, Bahauddin Naqshbandi and others, which arouse great interest among Muslims from all over the world.
It must be acknowledged that thanks to the measures taken to develop ziyorat tourism in our republic, today Uzbekistan is becoming one of the largest centers of pilgrimage in the Islamic world. This evidenced by the growth of our country's position in various global ratings. Thus, in the Global Muslim Travel Index (GMTI-2023), Uzbekistan took 13th place among 140 countries in the direction of international pilgrimage tourism. At the Halal in Travel Awards 2023, Khiva was awarded as «Islamic Destination of the Year».
It is noteworthy that in 2024 Uzbekistan was honored with a prestigious award by Malaysia. Our country was recognized in the nomination «Best Asian Travel Destination with Rich Architectural Heritage». In this regard, it is important for the countries to expand cooperation on the creation of joint tours with a focus on the development of ziyorat tourism in the cities of Bukhara, Samarkand, Tashkent, Khiva, where historical Islamic monuments are concentrated.
In general, it can be stated with confidence that Uzbekistan and Malaysia are long-term partners whose interests coincide in most areas of interaction. A solid foundation has been laid in our relations for the further development of bilateral cooperation for the benefit of the peoples of the two states.