Tehronda O‘zbekiston-Eron munosabatlari muhokama qilindi
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Oliy darajadagi qo‘mitasi yig‘ilishida ishtirok etish uchun Tehronga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmonov Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Eron Sayid Rasul Mohajer bilan uchrashdi.
Muzokaralarda turli sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va istiqbollari muhokama qilindi. Ikki mamlakatning savdo-iqtisodiy sohadagi o‘zaro hamkorligiga, jumladan, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirishga qaratilgan hududlararo transport-logistika loyihalarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.

В Тегеране обсудили узбекско-иранские отношения
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов, прибывший в Тегеран для участия в заседании Комитета высокого уровня Организации экономического сотрудничества (ОЭС), провел встречу с заместителем министра иностранных дел Исламской Республики Иран Сайедом Расулом Мохажером.
На переговорах обсуждены состояние и перспективы двусторонних отношений в различных направлениях. Особое внимание уделено взаимодействию двух стран в торгово-экономической сфере, в том числе активизации связей между регионами двух стран.
Рассмотрены вопросы реализации межрегиональных транспортно-логистических проектов, нацеленных на увеличение объемов взаимного товарооборота и активизацию торгово-экономических связей.