Tehronda IHT tashqi ishlar vazirlari oʻrinbosarlarining yuqori darajadagi qoʻmitasi yigʻilishi boʻlib oʻtdi
3-fevral kuni Tehronda Qozog‘iston raisligida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga (IHT) a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlarining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Bobur Usmonov boshchilik qildi.
Tomonlar 2025-yilda Ozarbayjonda bo‘lib o‘tadigan IHT Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisiga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini muhokama qildi.
Tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish va IHT doirasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
“IHT nigohi 2025” va O‘zbekiston Prezidentining “Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari – 2035” konseptual hujjatini ishlab chiqish bo‘yicha tashabbusini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

On February 3, Tehran hosted the first meeting of Deputy Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization (ECO) member states chaired by Kazakhstan.
The delegation of the Republic of Uzbekistan was headed by Deputy Foreign Minister Bobur Usmanov.
The parties discussed preparations for the next meeting of the ECO Heads of State Council in Azerbaijan in 2025.
An exchange of views took place on further improvement of the Organization's activities and prospects for cooperation within the ECO.
Particular attention was paid to the implementation of the "ECO Vision 2025" and the initiative of the President of Uzbekistan to develop a conceptual document "strategic goals of economic cooperation - 2035".