Tehronda IHT tashqi ishlar vazirlari oʻrinbosarlarining yuqori darajadagi qoʻmitasi yigʻilishi boʻlib oʻtdi
3-fevral kuni Tehronda Qozog‘iston raisligida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga (IHT) a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlarining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Bobur Usmonov boshchilik qildi.
Tomonlar 2025-yilda Ozarbayjonda bo‘lib o‘tadigan IHT Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisiga tayyorgarlik ko‘rish masalalarini muhokama qildi.
Tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish va IHT doirasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
“IHT nigohi 2025” va O‘zbekiston Prezidentining “Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari – 2035” konseptual hujjatini ishlab chiqish bo‘yicha tashabbusini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

В Тегеране прошло заседание Комитета высокого уровня заместителей министров иностранных дел ОЭС
3 февраля в городе Тегеран состоялось первое заседание заместителей министров иностранных дел государств-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭС) под председательством Казахстана.
Делегацию Республики Узбекистан возглавил заместитель министра иностранных дел Бобур Усманов.
Стороны обсудили вопросы подготовки к очередному заседанию Совета глав государств ОЭС в Азербайджане в 2025 году.
Состоялся обмен мнениями по дальнейшему совершенствованию деятельности Организации и перспективы сотрудничества в рамках ОЭС.
Особое внимание было уделено реализации «Видение ОЭС-2025» и инициативы Президента Узбекистана по разработке концептуального документа «стратегические цели экономического сотрудничества - 2035».