O'zbekiston hunarmandlari Eron milliy hunarmandchilik maktabi tajribasi bilan tanishdi
O'zbekiston elchixonaci ko'magida 19-26-yanvar kunlari "Hunarmand" uyushmasi raisi Rasuljon Mirzaaxmedov boshchiligidagi mamlakatimiz hunarmandlari delegatsiyasining Eronga amaliy safari tashkil etildi.
Safar davomida O'zbekiston vakillari Eron madaniy meros, turizm va hunarmandchilik vaziri maslahatchisi Atefeh Marvi bilan uchrashuv o'tkazdi.
Unda ikki mamlakat hunarmandlari o'rtasida o'zaro tajriba almashish, amaliy san'at va hunarmandchilik sohasida hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, ikki mamlakat hududlarida o'tkaziladigan xalqaro ko'rgazma va yarmarkalarda usta hunarmandlarning ishtirokini tashkil etish imkoniyatlari xususida fikr almashildi.
O'zbekiston delegatsiyasi a'zolari, shuningdek, Eron hunarmandchilik uyida bo'lib, fors hunarmandchilik maktabining eng sara namunalari bilan yaqindan tanishdi.

Ремесленники Узбекистана знакомятся с прикладным искусством Ирана и налаживают сотрудничество
19-26 января 2025 года группа мастеров-ремесленников Узбекистана во главе с руководителем Ассоциации «Хунарманд» Расулджоном Мирзаахмедовым находится в рабочей поездке по Ирану.
Поездка организована Посольством Узбекистана в сотрудничестве Ассоциацией «Хунарманд», Министерством культурного наследия, туризма и ремесел Ирана и Посольством этой страны в Ташкенте.
В рамках визита была организована встреча делегации Узбекистана с советником министра культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Атефе Марви.
В ходе встречи была достигнута договоренность об обмене опытом между ремесленниками двух стран, дальнейшем развитии сотрудничества в сфере декоративно-прикладного искусства.
Также узбекские мастера посетили иранский ремесленный дом и ознакомились с иранским народно-прикладным искусством.